:

:

:

KANAL AÇMAKLA İKİ İSTANBUL YARATILACAK

28 Ocak 2020 Salı 10:50
Mehmet AKTOPRAK

Kanal İstanbul açılsın mı? Açılmasın mı? Açılınca ne olacak? Açılmazsa ne olur? Sorular… Soruların birikimi sonucunda ortaya çıkacak olaylar… Kafada birikimlerin oluşumunu sağlayacak Erdoğan’ın inadı! Olacak mı? Olmayacak mı? Yazı tura atar gibi inatlaşan siyasiler! Son günlerde Kanal İstanbul’un güzergâhında tapulu olan kişilerin oluşturduğu Arap Dukalığı mı kurulacak?  Marmara Deniz’inden içeriye doğru Küçük Çekmece başlayan kanal’ın uzunluğu 45 kilometre derinliği 20,7 metre,  en dar yerinin genişliği 250 metre olacak… Ayrıca 152 milyon metrekarelik bir alanı kapsayacak.  89 milyon metrekarelik bölümünde villalar, Apartmanlar ve AVM gibi getirisi olacak yapılar olacak… Kanal’ın akla getirdiği birçok sorulara cevap aramak için konunun içine girelim! Erdoğan’ın her siyasi platformda seslendirdiği gibi “İstanbul hayranlığını” seslendirememekten üzüntü duyduğu biliniyor! Hayranlığını sürdürecek olan Türk siyaset tarihine altın harflerle isminin yazılacağı inancını ilave edelim… Hiç olmazsa; Kanal açarak, iki İstanbul yaratarak; hayran olduğu Kanal İstanbul’u Araplaştırarak sahip olması mümkün değil mi? İşte bu sorunun cevabı olabilir! Beyin cimlastiği yaparak bir yere gelmeye çalışıyorum. Peygamberimiz , “İstanbul’u fetheden kumandan ve askerleri çok güzeldir!” Geride kalan düşüncelerle avunmak yerine gerçek olanı gündeme taşımak isteyen bir Erdoğan’ın varlığını bir kenara bırakamayız(!) İstanbul’u iki kere saydırdı ve kaybetti. Lider olabilmek için verdiği kararlarda hem doğruyu; hem de siyaseti yanında bulması gerekirdi!  Seçimden sonra çok sıkıntılı günler yaşadı… Bu durumu lider olarak; iki İstanbul yaratması kadar doğru ve isabetli karar olabilir mi? Bu konuda hassas hesapları ile donatılan Kanal İstanbul Projesi sayesinde liderliği tartışma konusu olmamasının hesabını yapıyor ve yapmaya devam ediyor! Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayacak! Araplara peşkeş edilen bu arsalarda develerle dolaşan Araplara ayıp oluyor… Erdoğan gibi bir liderin Türkiye’nin başında olması ne kadar şans değil mi? O zaman Kanal İstanbul bitince, gemilerle, yatlarla Araplar geçerek sükse yapacaklar! Bütün mesele Arapların rahatları ve konforları çok önemli…

TC vatandaşı olacak olan Arapların “İstanbul Dukalığı” vatandaşı olarak istediği yere daha çabuk gitmesi mümkün olacak mı? Ne hikmetse(!) Riva Deresi erlikten, paşalığa yol aldı ve  kıymete bindi… 2001’den başlayan bu projeyi o dönemde belediye başkanı olan AKP’linin desteği ile 2,5 yıl çalışıldı… Proje 5,5 yılsonunda Ocak 2018’de ihale sözleşmesi imzalandı… Şimdiye kadar bu gelişim ile ilgili Beykoz Belediyesi’nin hiçbir açıklaması yok! 3milyon 272 milyon metreküplük alan içinde olması düşünülen tesisler olacak. Beş yıl sürecek inşaatın maliyet fiyatı 63 milyon 231 bin lira olarak belirleniyor… İnşaatın durması halinde sürenin maliyet fiyatının yüksek olmasıdır!                           

Beykoz Belediyesi, Riva’ya verilmesi düşünülen Kanal unvanı içinde İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne  “Riva Deresi Çevre Koruma, Su güvenliği ile Kentsel Tasarım Projesi “ içinde, Çevresel Etki Değerlendirmesi  (ÇED) başvurusu yapıldı…                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

LİDER AKILLI OLUNCA…                                                                                                                                                      

Bakınız: Yunanistan’da Korint Kanalı var…700 kilometre giderek Mora Yarımadası’nın etrafında dolaşacağına, fırt diyerek Ege Deniz’inden Adriyatik Deniz’ine geçebilirsiniz. Rusya’da Volga Don Kanalı var. Denizyolu bağlantısı olmayan Hazar Deniz’iyle Karadeniz’i birbirlerini bağlıyor. Akıllı lider, Dünyadaki bu örnekleri; sık elemiş ve kalburdan geçirdi ve Kanal İstanbul’u hayata geçirmek için kollarını sıvadı… Muhaliflerin sesi çıkıyor mu? Hayır!

Çünkü onlarında bu projenin sükse yapacağını İstanbul’a değer katacağını öğrenmiş oldular! İstanbul Boğazı’nın uzunluğu 30 kilometre… Kanal İstanbul’un uzunluğu 47 kilometre olacak… 75 milyar para harcayıp, 10 yılsonunda açılışı yapıldığında 17 kilometre uzamış olacak… Az mı?  Kanal İstanbul’dan çıkarılacak toprak hafriyatı ile Abu Dabi’de olduğu gibi yapay adalar yapılır ve üzerine modern oteller oturtulur! Hiç olmazsa; Marmara Denizinde adalarımız olur! Bu adalara Yunalılar sahip olamazlar ve hiç olmazsa; itibarımızı geriye almış oluruz!                                                                                                                                                   

GÜNÜN SÖZÜ: ERDOĞAN’IN İNATLAŞMASI SONUCUNDA KANAL İSTANBUL HAYATA GEÇEBİLECEK Mİ? BİR İSTANBUL’DAN, İKİ İSTANBULUMUZ OLACAK!!! AYRICA,  ARAP VATANDAŞLARIMIZI UNUTMAYALIM!!!  (Mehmet AKTOPRAK) 

Bu yazı toplam 311 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • KÖY ENSTİTÜLERİ VE İSMAİL HAKKI TONGUÇ25 Şubat 2020 Salı 10:52
 • YENİCE ÇUKOBİRLİK DEPOLARI NE İŞE YARIYOR24 Şubat 2020 Pazartesi 11:22
 • MUAVİYE İLE EMEVİ SİYASET DÖNEMİNİ YAŞAMAK21 Şubat 2020 Cuma 11:09
 • DİCLE ÜNİVERSİTESİ’NDE AİLE BOYU ATAMALAR20 Şubat 2020 Perşembe 11:36
 • ÇUKUROVA HAVAALANI 9 YIL OLDU VE BİTİRİLEMEDİ!19 Şubat 2020 Çarşamba 11:27
 • BELEDİYE HİZMETİ YETERLİ Mİ?18 Şubat 2020 Salı 10:53
 • BAYRAK, TÜRKİYE’NİN NAMUSU VE ŞEREFİDİR17 Şubat 2020 Pazartesi 11:31
 • SÜRÜCÜLER, YAYALARA SAYGILI OLMALIDIR!14 Şubat 2020 Cuma 11:33
 • KUMUS-I TÜRKÎ SÖZLÜĞÜ13 Şubat 2020 Perşembe 11:53
 • ANKARA’DA MANSUR YAVAŞ İLE KESİLEN NEMALAR12 Şubat 2020 Çarşamba 11:49
 • ABD ‘NİN ALDIĞI KARAR TESADÜFÜ OLAMAZ11 Şubat 2020 Salı 10:56
 • ORTA DOĞU’DA ÇANLAR ÇALIYOR10 Şubat 2020 Pazartesi 16:00
 • İKİ TEKERLİKLİ MOTOSİKLETLER TRAFİK TÖRÖRÜ YARATIYOR7 Şubat 2020 Cuma 11:31
 • ADALETİN BÖYLESİNE NE DİYELİM?6 Şubat 2020 Perşembe 11:03
 • TEK KİŞİLİK DİPLOMASİ5 Şubat 2020 Çarşamba 11:33
 • ZİNCİR BOZAN, GELİBOLU VE SAROS KÖRFEZİ…4 Şubat 2020 Salı 11:26
 • CHP’Lİ SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYELER3 Şubat 2020 Pazartesi 11:14
 • CHP’Lİ SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYELER3 Şubat 2020 Pazartesi 11:14
 • AKP’NİN SİYASİ HİKÂYESİ…31 Ocak 2020 Cuma 11:23
 • PARTİDEN AYRILMALAR HER ZAMAN VARDI30 Ocak 2020 Perşembe 11:38
 • Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  .
  Mersin Haber
  Oluşturma süresi(ms): 2