:

:

:

1924’TE 24 İMAM HATİP OKULU AÇILDI

15 Kasım 2019 Cuma 11:28
Mehmet AKTOPRAK

Bu günlerde eğitim ve öğretimin yetersiz kaldığı bir dönemi yaşıyoruz! Gereksiz yapılan müdahalelerin sonucunda İmam Hatip Okulların amacından saptırılması ile başlayan eğitim, istenilen seviyenin altına geriledi… Atatürk’ün bu konuda yaptığı açıklamayı hatırlatalım: “Siyasetimiz, dine aykırı değil. Türk milleti, bütün sadeliğiyle daha dindar olmalıdır. Batıl inanışlardan uzak, aydınlaşmış bir din daha var” diyordu. Cumhuriyet, aydın din adamı yetiştirmek için 1924’te 29 İmam Hatip Okulu açıldı. İlk iki yıl öğrencisizlik nedeniyle, 9 okul kapatıldı. 1929’da 18 okul ile 1930’da hiç öğrencisi kalmayınca  İmam Hatip Okulları tamamen kapatıldı..                                                                                                                                  

HER İKTİDAR İMAM HATİP OKULU AÇTI…                                                                                                                               

Diyanet, din eğitim ile görevlendirildi…  Verilen raporların yetersizliği sayesinde din kursları MEB’ ye bağlandı. CHP ezanı Türkçe okunmasını istemesiyle, başlayan hoşnutsuzluğun yarattığı tepki genel seçimde DP’nin iktidara taşıdı. Böylece DP iktidarı tekrar ezanın arpça okunmasını serbest bıraktı. Menderes iktidarı zamanında 19, İnönü 7, Demirel 327, Ecevit 33, Özal 90, Yılmaz 23, Çiller 13, Erbakan 97 İmam Hatip Okulu açıldı… 2002’de AKP iktidara geldiğinde; 458 İmam Hatip Okulunda okuyan 77 bin 389 öğrencisi vardı. İmam Hatip Okullarının orta bölümün açılmasını sağlayacak olan 4+4+4 sistemine geçilmesi sağlandı. Böylece AKP iktidarı 3 bin 286 imam hatip ortaokulu açtı… Türkiye’de mevcut olan imam hatip okullarının sayısı 4 bin 893 okul ile 1 milyon 367 bin 654 öğrenciye yükselti…  Bu kadar açılan imam hatip okullarının fazla olmasının yarattığı tepkilere maruz kalmasının yarattığı tepkiler sonucunda eğitimde yaşanan kalitesinin yetersiz kalışı yaşandı… Amaçlanan dini eğitimin yaygınlaşması için yapılan programlarda başarılı olamadı! 2019 Üniversite Sınavı’nda 1 milyon 7 bin kişi tercih hakkı kazandı. Lisans yerleştirmede, Sosyal Bilimler yüzde 58’i birinci, Fen Liseleri yüzde 49’la ikinci, Anadolu Liseleri yüzde 30’la üçüncü oldu…                                     

İMAM HATİP OKULLARI BAŞARISIZ OLDU…                                                                                                                 

İmam Hatip Okulları yüzde 14’de kaldı. Mezunlarının yüzde 86’sı üniversite kazanamadı… Ayrıca 243 bin 380 kişiden 36 bin 256’sı lisansa girebildi. Bu başarısızlığın sonucunda, imam hatip liselerine olan ilgisizli artırdı… 

AKP iktidarının uzun uğraşlardan sonra süratle açılan imam hatip okullarının yerine Anadolu Liselerine dönüştürülmesi isteniliyor. Yapılan araştırma sonucunda imam hatip okullara karşı öğrencilerin ilgisiz kalışı ile başlayan imam hatipleşme projesi başarılı olamadı! Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda kontenjanın altında kalan imam hatipli okulları kapatmak zorunda kalacaklar..                                                                                                                                                                                                  

GÜNÜN SÖZÜ: EĞİTİMDE DEVRİM DİYEREK İMAM HATİP OKULLARINI GÖSTEREN AKP İKTİDARI BEKLEDİĞİ BAŞARIYI YAKALAYAMADI!!!! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu yazı toplam 308 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 2