:

:

:

Üniversitelerde, Şoförlük Mesleği Olmalı

‘Karayolu Trafik Güvenliği Haftası’nda En İyi Şoförler Ödüllendirildi
Tarih: 8 Mayıs 2019 Çarşamba 09:15
Üniversitelerde, Şoförlük Mesleği Olmalı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Tarsus’ta  "Karayolu Trafik Güvenliği Haftası" düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Belediye Nikah Salonunda düzenlenen etkinliğe Kaymakam Yüksel Ünal, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Jandarma Komutanı Binbaşı Burak Demirtaş, İlçe Emniyet Müdürü Halis Ünal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, daire müdürleri ile bazı meslek odası başkanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, trafik kazalarının sebepleri ve uyulması gereken kurallar ve yaya geçit hakkını anlatan sinevizyon gösterisi sunuldu.

-ÜNİVERSİTELERDE ŞOFÖRLÜK MESLEĞİNE İLİŞKİN BÖLÜMLER AÇILMALI-

Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, üniversitelerde çok yakın bir gelecekte ‘şoförlük’ mesleği ile ilgili bölümlerin açılacağını düşündüğünü söyledi.

Şoförlüğün son hayatın her alanında son derece önemli olduğunun altını çizen Kaymakam Yüksel Ünal, “Şoförlük meslek olarak içerisinde tıp, diğer sağlık birimleri, insan davranış ve bilimlerini içerisinde barındıran ve toplumla bütünleşmesinin yansıra güvenlik konusunu da kapsıyor. Bu bağlamda bakıldığında gelecekte üniversitelerde şoförlük mesleği dal olarak okutulmalıdır”diye konuştu.

Tarsus İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Özden Özden, ilçe de 97 bin 922 kayıtlı araç sayımız mevcut olup, ülke genelinde ise 22 Bin 865 Yüz 921 kayıtlı araç var olduğunu söyledi.

Özden, 2018 yılında toplam 907 yaramalı, 1 ölümlü, 411 maddi hasarlı olmak üzere toplam Bin 319 trafik kazası meydana gelmiş ve bu kazalar neticesinde Bin 346 vatandaşımız yaralanmış ve 1 vatandaşımızda hayatını kaybettiğini hatırlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“2019 yılının ilk 4 ayında ise 255 yaramalı ve 11 maddi hasarlı olmak üzere toplam 366 trafik kazası meydana gelmiş ve bu kazalar neticesinde 348 vatandaşımız yaralanmış ve kaza yerinde hayatını kaybeden vatandaşımız olmamıştır.

Ayrıca 2018 yılında ülke genelinde kaza yerinde 495, kaza sonrası 30 günlük süreçte hastanede 992 olmak üzere toplam Bin 487 yaya trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

Trafikte meydana gelen ölümlü ve yaralamalı kazaların % 22,3ünü yayalar oluşturmaktadır.

Sloganımız ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ olup, ‘Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eylem Planı’ ile ‘Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi’nin ana hedefi kaza sonucu ölümlerin azaltılmasıdır.

 Korumasız karayolu kullanıcıları olarak tabir edilen yayaların karışmış olduğu kazalardaki ölüm oranlarının diğer kazalara göre, daha yüksek olduğu göz önüne alındığında, yayaların karışmış olduğu kazaların önlenmesi ve böylelikle ‘yaya güvenliğinin’ sağlanması önem arz etmekte ve öncelikli konular arasında yer almaktadır.

2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu’nun 74.ünce maddesinde sürücülere ‘Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını verme’ yükümlülüğü getirilmiştir.,

2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ olarak ilan edilmiş, ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganı ile sürücülerin yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak suretiyle yavaşlamalarını ve durarak, yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla karayolu üzerine yaya önceliğine vurgu yapan ‘Önce Yaya’ işaretlerinin araçların yaklaşım yönünde, tüm ışıksız yaya ve okul geçitlerine İlçemiz genelinde çizilmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

İlçemiz trafik kazalarının önlenmesi, araçların ve yayaların daha güvenli bir şekilde karayolunda seyretmeleri, vatandaşlarımızın trafik kazaları sonucu uğradığı can ve mal kaybının asgari seviyeye indirilebilmesi bakımından uygulama ve denetimlerimiz aralıksız etmekle birlikte ilçemiz genelindeki eksik trafik işaret ve levhalarının konulması ve görülen diğer eksiklerin yapılabilmesi için Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı UKOME Şube Müdürlüğü ve Tarsus Belediye Başkanlığı ile koordineli olarak çalışmalar yapılarak eksiklikler giderilmektedir”diye konuştu.

Tarsus’ta yılın şoförleri olan Ziraat Odası personellerinden Bekir Sert, Kredi Kefalet  Kooperatif personellerinden Enver Kaya ve İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerinden Ezgi Çetin, ‘Yılın Şoförü” ödülüne layık görüldüler.

Etkinlik kapsamında Trafik Haftası nedeniyle öğrenciler arasında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ödüllü resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

Bu haber toplam 118 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Haber

Mersin Haber

Tarsus Haber
Oluşturma süresi(ms): 1