:

:

:

Müftü Can, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftasını Kutladı

Tarsus Müftüsü Ali Can, din görevlilerinin ibadet konusu olmak üzere vatandaşların ihtiyaç duydukları her konuda yardımcı olduğunu belirtti.
Tarih: 1 Ekim 2019 Salı 11:21
Müftü Can, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftasını Kutladı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası sebebiyle yazılı açıklama yapan İlçe Müftüsü Ali Can, konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Kuran'ı Kerim'de insanlar için inşa edilen ilk mabedin Kabe olduğu bildirilmektedir. Yüce Allah ilk mescidi evim ifadesi ile yüceltmiş ve bu beytin rabbi diyerek onu kendi zatına nispet etmiştir. Bunun için Kabe’ye Beytullah denilmiştir.

Kabe’nin birer şubesi olan Cami; toplayan ve bir araya getiren, buluşturup birleştiren manalarına gelir. Buralar, Müslümanların topluca ibadet ve dua ettikleri, yeryüzünün en hayırlı ve Allah'a en sevimli mekânlarıdır. İslam’da bütün yeryüzü mescit kabul edilmekle birlikte, namazların camilerde kılınması, gerek sevap ve gerekse de sosyal bakımdan büyük bir öneme haizdir

Bu noktadan hareketle ifade edelim ki, kapitalizmin küresel bir etkiyle hayatı bütün yönleriyle kuşattığı; maddiyat düşkünlüğü, güç ve çıkar tutkusu, tüketim iştahı ve aşırı dünyevileşmeyle bütün insanlığın madde ve mana boyutunda ciddi savrulmalara maruz kaldığı günümüz dünyasında, günden güne yalnızlaşan insanın iman ekseninde sosyalleşmesine vesile olacak en güzel ve müstesna mekân camilerdir. Zira cami; bizleri imana, tevhide, hakka, hakikate, adalete, ahlak ve fazilete çağırıp kötülük ve cehaletten uzaklaştıran Cenab-ı Hakk’ın katına sığınılan bir hicret; hayatın merkezindeki bir ilim ve hikmet beşiğidir. Bu güzide mekânı anlamlı kılan en önemli unsur ise “hademe-i hayrat” olan, peygamberlerin yürüdükleri yolu adım adım takip eden din görevlileridir.

Zira dinin fert ve toplum hayatında makes bulmasında, bireysel, toplumsal ve evrensel düzeyde, bugünün ve yarının hak-hakikat, adalet ve merhamet ekseninde inşa edilmesinde, en önemli etkenlerden birisi, sorumluluk bilinciyle, ilim ve irfan donanımıyla, gayret ve hizmet şuuruyla, ahlak ve faziletiyle, yaşadıkları çağa rehberlik eden öncü şahsiyetlerdir.

 Bu çerçevede, kendini sözü edilen asil hayatın inşasına ve soylu gayenin ihyasına adayan önemli kadrolardan biri de, geçmişten günümüze, görevlerini ulvi bir heyecanla ve ibadet bilinciyle yerine getiren din görevlileridir. Zira asli sorumluluğu itibarıyla din görevlisi, birtakım dinî görevlerin ötesinde, yüklendiği ulvi vazifenin gereği olarak, bütün dinî değerlerin bilinmesi, erdemlerin yaşanması, güzelliklerin paylaşılması, bilgi ve ahlak merkezli bir dindarlığın benimsenmesi için çalışmayı hayatın gayesi edinmektedir.

Bu itibarla, İlçemizde Cami ve Mescitlerde  İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlar ile Müftülüğümüz bünyesindeki din hizmetleri sınıfı çalışanlarımız tarafından vatandaşlarımıza başta ibadet konusu olmak üzere, ihtiyaç duydukları hemen her konuda yardımcı olunmakta, bu doğrultuda Müftülüğümüz nezdinde bir çok örnek çalışma yapılmaktadır.

Bu vesileyle, mescit ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde deruhte edilmesi için gayret gösteren, topluma rehberlik ve önderlik eden, ilmi, irfanı ve yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün hakkını veren bütün din görevlilerimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum” 

Bu haber toplam 218 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 1