:

:

:

Mersin’de Çevre ve Doğa Kazanıyor

13 İlçenin Tamammına Hizmet Verecek Katı Atık Aktarma İstasyonları Kuruldu
Tarih: 11 Ağustos 2020 Salı 12:51
Mersin’de Çevre ve Doğa Kazanıyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, hem mevcut çevre sorunlarını hem de oluşabilecek çevre sorunlarını en aza indirebilmek adına sürdürülebilir bir çevre politikası ile önemli bir çalışmaya daha imza attı. Başkan Seçer, Mersin’in bazı ilçelerinde bulunan vahşi depolama alanlarının tamamen ortadan kaldırılması için önemli bir çalışma başlatarak çevreye olan duyarlılığını bir kez daha ispatladı.
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Haziran ayı itibariyle 13 ilçenin tamamına hizmet verecek şekilde ilçe belediyelerine yakın alanlara 9 adet katı atık aktarma istasyonu konuşlandırıldı. İlçelerin atıkları artık doğada vahşi depolanmıyor ve bu istasyonlara taşınıyor. Bu istasyonlara getirilen katı atıklar, Büyükşehir tarafından toplanarak bertaraf tesisine götürülüyor. MersinBüyükşehir Belediyesi bu çalışması ile sayılı büyükşehirlerden biri haline geldi.
Yüksek maliyete rağmen bu hizmeti üstlenen Mersin Büyükşehir Belediyesi, toplanan atıkları elektrik enerjisine dönüştürürken, çöplerin toprak yoluyla tarım alanlarına, yer altı suları yoluyla denize ve oluşan zararlı gazlarla havaya karışmasına engel oluyor. Ekosistem döngüsü için hayati önem taşıyan bu hizmetle havaya salınan metan gazının önüne geçilerek, tüm dünyanın mücadele ettiği küresel ısınmaya pozitif katkı sağlanıyor.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, çevre konusundaki duyarlılığını önemli bir projeyle en üst seviyeye taşıdı. Başkan Seçer’in aldığı kararla Mersin’in 13 ilçesindeki vahşi depolama alanları birer birer ortadan kaldırılıyor. Bunun yerine ilçelerden toplanan atıklar, Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla katı atık bertaraf tesislerine taşınacak. Yüksek maliyet ve insan kaynağına rağmen hayata geçirilen proje, denizlere, toprağa, havaya, doğaya ve ekosisteme atıklar nedeniyle verilen zararı ortadan kaldıracak.
Hazirandan bu yana vahşi depolama yapılmıyor
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Haziran ayı itibariyle 13 ilçenin tamamına hizmet verecek şekilde ilçe belediyelerine yakın alanlara konuşlandırılan 9 adet katı atık aktarma istasyonları ile katı atıklar vahşi depolanmıyor. İlçelerde biriken çöpler, belediyelerin taşıyabileceği en yakın alanlara kurulan aktarma istasyonları sayesinde doğaya bırakılmıyor ve bu aktarma istasyonlarına taşınıyor. Bu noktadan sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi devreye girerek, tüm maliyeti ve iş gücünü üstleniyor ve katı atıkları en uzak ilçelerden alarak bertaraf tesisine götürüyor.
“13 ilçemizin çöpü düzenli depolama alanlarımıza taşınıyor”
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Bülent Halisdemir, yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip Mersin’de katı atık yükünün çok ciddi oranlarda olduğunu belirtti. Büyükşehir tarafından Mersin’de bulunan vahşi depolama alanları olarak belirtilen 43 düzensiz katı atık depolama alanının halk ve çevre sağlığı için kaldırıldığını dile getiren Halisdemir, “13 ilçemizde çöp aktarma istasyonu kurduk, 13 ilçemizin çöpü düzenli depolama alanlarımıza taşınıyor. Vahşi çöp depolama alanları yeraltı sularımızı kirletiyordu, yangınlara neden oluyordu. Yüzey sularımızı kirletiyordu, koku, haşere oluşuyordu ve sera etkisi dediğimiz iklim değişikliğine neden olan karbondioksitten 21 kat daha tehlikeli metan gazının oluşumuna neden oluyordu. Biz bu metanın faydaya dönüştürülmesi yolunda çalışmalar yapıyoruz, böylece atıl durumdaki bir atığı faydaya dönüştürmüş oluyoruz” dedi
“Çöpü ekonomiye kazandırma nihai hedefimiz üzerinde çalışıyoruz”
Bülent Halisdemir, metandan elektrik üreterek 60 bin konutunelektriğinin karşılandığını ifade ederek, “Yeraltı sularını, yüzey sularını korumuş olduk. Denizlerimizi ormanlarımızı havamızı korumuş olduk. Bu alanlarda kullanmış olduğumuz haşere ilaçlarımızı azalttık.  Biz katı atık düzenli depolama alanlarımızda Mersin’de üretilen tüm atıkları düzenli olarak depoluyoruz. 
Bunun için Başkanımız ‘Halkımızın refahı, sağlığı, sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşaması’ dedi, çok ciddi maliyeti göze aldı. Mersin’de hepimiz yaşamak istiyoruz.  Denize girmek, ormandan faydalanmak istiyoruz. Biz çöpü faydaya dönüştürdük. Çöpü ekonomiye kazandırma nihai hedefimiz üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda yatırımlarımız devam ediyor” ifadelerine yer verdi.  
Haber Merkezi
Bu haber toplam 575 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 1