:

:

:

Kent Konseyi, “Engelliler Çalıştayı’ Düzenledi

Engellilerin Sorun ve Çözümleri Görüşüldü
Tarih: 11 Temmuz 2019 Perşembe 09:39
Kent Konseyi, “Engelliler Çalıştayı’ Düzenledi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Tarsus Kent Konseyinde engellilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini ele alan bir çalıştay

gerçekleştirildi. Güner Baykal toplantı salonunda gerçekleşen ve kentteki engellilerle ilgili çalışan tüm kurum, kuruluş ve kişilerin davet edildiği ve Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr.Ali Cerrahoğlu’nun moderasyonunda yürütülen çalıştay’a; Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus Belediye Başkanı Dr.Haluk Bozdoğan, Tarsus Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Ali Deran, Belediye Başkan Yardımcıları Av.Ünzile Kuru, Dr. Füsun Kaleli, Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Dr.Hülya Atila, Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, Tarsus Kent Konseyi Genel Sekreteri Reşit Tok ve yürütme kurulu üyeleri, Mersin Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Dursun Arslan, Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü, Mersin, Adana ve Tarsus’tan engellilerle ilgili faaliyet gösteren derneklerin başkan ve temsilcileri, engelli vatandaşlarımız ve kent konseyini oluşturan kurumların temsilcileri katıldılar.

Ayrıca yapılan tüm konuşmalar, toplantıya katılan ve canlı yayınla izleyen tüm  işitme engelliler için Mersin İşitme Engelliler İl Spor Temsilcisi Metin Üner tarafından çevrildi.

Tarsus Kent Konseyi engellilerle ilgili ayrı ayrı çalışan tüm kurumları biraraya getirerek engelli vatandaşların toplum yaşamına dahil olmakta yaşadıkları sorunları öncelikle ele alıp bu konuda ortak ve büyük projeler üretmek, engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve kent yaşamına aktif katılımlarını sağlamaya hep beraber katkıda bulunabilmeyi amaçlıyor.

Toplantıda geniş bir forum şeklinde ve dinamik sunumlarla engellilerle ilgili kentin bir fotoğrafını çekip sorunları saptamak ve engellilerle ilgili çalışmaları koordine edecek bir çalışma grubu oluşturmak hedeflendi.

-ENGELLİLERİN DÜNYASI ADLI KİTAP DAĞITILDI-

Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal yaptığı konuşmada engellilerin yasalarla belirlenmiş haklarını vurgulayarak hazırlanmasına katkıda bulundukları ve engellilerle ilgili kapsamlı bilgiler içeren “Gönüllerin Aynası Engelliler Dünyası” isimli kitaptan bahsederek engelli derneklerinin kullanabilmeleri amacıyla dağıtımını sağladı.

Kaymakam Ünal, ayrıca toplumda yaşayan engellilerin varlığını hissederek onlara destek olmanın en büyük teselli olacağını ve bu konuda Kent Konseyinin projeler yapması gerektiğini belirtti.

-ENGELSİZ KÖY PROJESİ-

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan engellilerle ilgili birçok projelerinin olduğunu, ekip halinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını, bu çalıştay’ın çok verimli olacağını ve oluşturulacak projelere katkı vermeye hazır olduklarını belirtti.

Bozdoğan, “Halen çalışması yürütülen “Engelsiz Köy” projesi ile insanlarımızı engelli engelsiz diye ayırmadan köy ve kent yaşamına entegre ederek sosyalleşmeleri sağlanacak ve bunun topluma yansımalarını göreceğiz. Ayrıca hükümetlerin de bu konuda ciddi politikalar üretmeleri gerekiyor” dedi.

-ENGELLİLER İLE İLGİLİ PROJELERİ ANLATTI-

Tarsus Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Deran öncelikle Tarsus Üniversitesi hakkında bilgi vererek kuruluşundan bu yana olan gelişmeleri aktardı. Ardından Yüksek Öğretim Kurulunun engellilerle ilgili politikasını anlatarak engellilerle ilgili yapılacak tüm çalışmalara aktif katılım göstereceklerini belirtti. Çok arzu etmesine rağmen Ankara’da bir toplantısı nedeniyle katılamayan Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın destek mesajlarını iletti.

-BİNALAR ENGELLİLER İÇİN UYGUN DEĞİL-

Mersin Kent Konseyi Engelliler Meclisi başkanı görme engelli Dursun Arslan, kentimizde engellilerin yaşadıkları sorunları özetleyen bir değerlendirme yaparak, birçok kamu binasının ve özel binaların engellilerin kullanımı için uygun olmadığını, bu konuda çok çalışılması gerektiğini anlattı.

Toplantıya Adana’dan katılarak bu konudaki deneyimlerini aktaran; Zihinsel Engelli Bireylere İş ve Meslek Edindirme Derneği Başkanı Sabiha Taciser Derici özellikle iş edindirme ve eğitimler konusunda yürüttükleri Avrupa Birliği projelerini anlatarak, Tarsus’taki engelli dernekleri ile ortak çalışmalar ve işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

-ÜÇ TEKERLEKLİ ULAŞIM ARACI-

Yüksek öğrenimini Tarsus’ta tamamladıktan sonra Makina Mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimine Mersin Üniversitesinde devam eden Furkan Yertüm ise engellilerin tekerlekli sandalye ile binip kullanabilecekleri üç tekerlekli ulaşım aracı projesini görsellerle anlatarak, imkan yaratılabilirse bu araçtan üretim yaparak bölgemizdeki engellilerin kullanımına sunabileceklerini belirtti.

Bir grup arkadaşı ile gönüllü olarak engelli çocuklara destek veren üniversite öğrencisi Utku Akdemir yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Toplantıda birçok diğer engelli dernekleri temsilcileri ile engelli vatandaşlar söz alarak görüş ve dileklerini belirttiler.

Toplantının kapanışında Kent Konseyi başkanı Dr.Ali Cerrahoğlu; engellilerle ilgili sorunları belirlemek, çözüm yollarını araştırmak, yeni projeler üretmek ve engellilerle ilgili tüm kuruluşların yürüttükleri çalışmalara destek vermek üzere bir çalışma grubu oluşturulacağını belirterek, bu çalışma grubunda yer almak isteyen tüm kişi ve kuruluşlara çağrıda bulunarak çalışma grubu oluşumunu başlattı Çalıştay’a katılan ve kentimizde engellilerle ilgili yürütülecek olan çalışmalara katkı veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara çok teşekkür etti.

Bu haber toplam 262 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 3