:

:

:

Başarır, Yeni Adli Yılı Kutladı

“Kendilerini Hukukun Üzerinde Gören Kişi ve Kurumlar Demokrasi İçin Büyük Tehdit Oluştururlar”
Tarih: 3 Eylül 2019 Salı 11:30
Başarır, Yeni Adli Yılı Kutladı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

CHP Mersin Milletvekili TBMM Anayasa Komisyon Üyesi Av. Ali Mahir Başarır, yargıya müdahalelerin yoğunlaştığı, hukuk ihlallerinin rekor üstüne rekor kırdığı, hak ve özgürlüklerin gasp edildiği, tutuklama kuralının adeta peşin cezalandırılmaya dönüştürüldüğü, hukukun adeta yerle bir edildiği günleri gördüklerini belirtti.

Başarır, Cumhuriyetin temel kurumlarından bağımsız yargıya yapılan her türlü müdahale ve baskı, hukuk devleti ilkesini tahrip edeceğinin altını çizerek, yeni adli yıl açılışı sebebiyle yayınladığı basın açıklamasında şu düşüncelerine yer verdi.

“Hukuk devleti ilkesi, çağdaş demokrasilerin belirleyici özelliğidir. Çağdaş uygarlık düzeyine yükselebilmek, hukuk devleti ilkesinin evrensel ölçütlere uygun olarak gerçekleştirilmesi, geliştirilmesi ve korunması ile sağlanılabilir.

Hukukun üstünlüğü, devletin hukuka bağlılığını, yasama ve yürütme erkleri ile yönetimin işlem ve eylemlerinin bağımsız yargı tarafından denetimini sağlar; temel hak ve özgürlüklerin güvencesini oluşturur. Böylece kişilerin hukuk güvenliği de sağlanmış olur.

Yargıya müdahalelerin yoğunlaştığı, hukuk ihlallerinin rekor üstüne rekor kırdığı, hak ve özgürlüklerin gasp edildiği, tutuklama kuralının adeta peşin cezalandırılmaya dönüştürüldüğü, hukukun adeta yerle bir edildiği günleri görmekteyiz.

Cumhuriyetimizin temel kurumlarından bağımsız yargıya yapılan her türlü müdahale ve baskı, hukuk devleti ilkesini tahrip eder. Kendilerini hukukun üzerinde gören kişi ve kurumlar demokrasi için büyük tehdit oluştururlar.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “en büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti, her yönüyle çağdaş, ileriye dönük, temelinde ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık kavramları olan büyük bir toplumsal değişim, dönüşüm ve gelişim projesidir. Birilerinin bizleri bu projenin aydınlık yolundan ve çağdaş dünyanın değerlerinden ayırıp kendi karanlık dünyalarına sürüklemelerine asla izin vermeyeceğiz.

Yeni adli yılda tüm yargıç, savcı ve avukat meslektaşlarıma, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünü ülkemize kazandırma mücadelesinde başarılar diler, saygı ve sevgilerimi sunarım”

Bu haber toplam 234 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 3