:

:

:

65 YaşÜstüVatandaşlaraGıdave İlaç Yardımı için Yeni Hat Açıldı

KrizMerkezi 1Haftada702Çağrıyı Cevapladı, 2Bin317AlanDezenfekteEdildi
Tarih: 26 Mart 2020 Perşembe 11:52
65 YaşÜstüVatandaşlaraGıdave İlaç Yardımı için Yeni Hat Açıldı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ nin öncü- lüğünde oluşturulan Kriz Merkezi, evden çık- maları yasak olan 65 yaş üstü vatandaşlar için gıda ve ilaç yardımı sağlayacak. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara getirilen evden çıkma yasağı üzerine alışveriş ve eczane- den ilaç temini gibi ihtiyaçlarını karşılayamaya- cak olan yaş almışlar için Kriz Merkezi’nde gı- da ve eczane kodlu olmak üzere iki yeni hat açıldı, dezenfeksiyon işlemleri için de yeni bir hat oluşturuldu.

Evden çıkamayan yaş almışlar ve kronik rahatsızlığı olanlar 0324 533 37 21 numaralı Kriz Merkezi’ni arayarak aşhane ve gıda yar- dımları için 1’ i, eczane ilaç işlemleri için 2’ yi tuşlayarak destek alabilecek. Dezenfeksiyon iş- lemleri için ise aynı numaradan 3 tuşlanacak.

Koronavirüs ile etkin ve koordineli mü- cadele amacıyla Büyükşehir öncülüğünde ilçe belediyeleri ile kurulan Kriz Merkezi, 1 haftada 702 çağrıya yanıt verdi, 1333 alanın dezenfekte edilmesini sağladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ nin öncü- lüğünde Koronavirüs salgını ile tüm il genelin- de, ilçe belediyeleri ile koordineli ve etkin mü- cadele yürütebilmek adına 16 Mart’ta kurulan Kriz Merkezi, evden çıkma yasağı getirilen 65 yaş üstü vatandaşların gıda ve ilaç ihtiyaçlarını karşılamak üzere harekete geçti. Kriz Merke- zi’nde gıda ve eczane kodlu olmak üzere iki ye- ni hat açıldı, dezenfeksiyon işlemleri için de ye- ni bir hat oluşturuldu.

Gıda için 1’i, eczane için 2’yi tuşlamaları

yeterli

Koronavirüs salgınına karşı alınan ön- lemlere her gün bir yenisi eklenirken, Büyükşe- hir Belediyesi de alınan önlemlerde vatandaşla- rın mağdur olmaması için gerekli destekleri anında sağlayarak, yaş almışları ve kronik rahat- sızlıkları olanların mağduriyetini en aza indiri- yor.

Kriz Merkezi biriminde gıda (yemek yar- dımı) ve eczane (ilaç yardımı) olarak 2 yeni hat daha oluşturuldu. 65 yaş üstü hastaların ihtiyaç- larını iletmeleri halinde, istedikleri eczaneden, raporlu ilaçları alınıp kendilerine ulaştırılacak veya talep doğrultusunda yemek yardımı yapıla- cak.

Evden çıkamayan yaş almışlar ve kronik rahatsızlığı olanlar 0324 533 37 21 numaralı Kriz Merkezi’ni arayarak aşhane ve gıda yar- dımları için 1’ i, eczane ilaç işlemleri için 2’ yi tuşlayarak destek alabilecek. Dezenfeksiyon iş- lemleri için ise aynı numaradan 3’ün tuşlanması yeterli olacak. Bir haftada 702 çağrı geldi

23 ilaçlama personeli, 8 çağrı karşılama personeli, 3 sorumlu dok- tor, 1 ilçe koordinasyon ve dokümantasyon sorumlusu, 1 ilaçlama ekip so- rumlusu, 1 dezenfeksiyon plan sorumlusu, 2 psikolog, 1 sosyal hizmet uz-

manı ve 2 şoför ile gece-gündüz çalışan Kriz Merkezi, bir haftalık süre içerisinde 702 çağrı kaydı alarak, gerekli yönlendirmeler ve dezenfeksi- yon işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağladı.

Bu çağrılardan 127’sine Büyükşehir Belediyesi, 135’ine ise ilçe belediyeleri aracılığıyla dezenfeksiyon işlemi yapılması için gerekli yön- lendirmeler yapıldı. Kriz Merkezi’nde yalnızca kamu kurum ve kuruluş- larının ilaçlama talepleri karşılanmıyor. Vatandaşların virüs, virüse karşı korunma yöntemleri, dezenfeksiyon ve kişisel temizlikte dikkat etmeleri gereken noktalar konusunda bilgilendirmeler de yapılıyor. Gelen 702 çağ- rının 340’ı vatandaşların bilgilendirme alma amaçlı yaptığı çağrılardan oluştu. Kriz Merkezi’ne ulaşan vatandaşlar, çağrı karşılama personeli tara- fından evlerine veya işyerlerine nasıl dezenfeksiyon işlemi yapmaları ve kişisel temizlikleri ile ilgili nelere dikkat etmeleri gerektiği gibi konularda bilgilendirildi.

Bir hafta içerisinde 2 bin 317 alan dezenfekte edildi

Gelen çağrıların yanı sıra Kriz Merkezi ekibi tarafından hazırlanan plan ve program dahilinde 16 -22 Mart tarihleri arasında 1333 işyeri de- zenfekte edildi.

Merkez dışındaki 9 ilçede ise ilçe müdürlükleri koordinasyonunda 21 ekip, toplam 72 personel tarafından 744 litre dezenfektan kullanılarak, 984 kamu kurum ve ortak kullanım noktaları steril hale getirildi. Kriz Merkezi’ne gelen çağrılar ve ilçelerde yapılan çalışmalarla birlikte toplam 2 bin 317 alan dezenfekte edildi. 

Bu haber toplam 365 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 1