:

:

:

TÜRKLERİN MÜSLÜMANLIĞI KABULÜ

18 Haziran 2019 Salı 11:43
Mehmet AKTOPRAK

Yazar Arthur Koester “ On üçüncü Kabile” kitabında Türklerin nasıl İslam olduklarını anlatır. İslam misyoneri ibn Faldan’a Oğuz kabilesinden bir Türk ile birlikte  yolculuk esnasında ‘Halife bizden ne istiyor?’ diyerek şikâyet etmiş…

İbn Faldan bu söze karşılık “onun istediği ‘Allahtan başka Tanrı yoktur’ demenizdir “  deyince, Türk gülmüş “ bunun gerçek ve doğal olduğunu bilsek, söylerdik” demiş.                                       

Türklere, niçin İslam oldukları ve nasıl kabul ettikleri hiç soruldu mu?

 Toplum olarak sorguladığımız oldu mu? Bireysel olarak sordunuz mu?

Veya bize sordular mı?

Türklerin, İslamlığı kabul etmesiyle, İslam dinin geliştiği tarihte anlatılır. Türklerin İslamlığa yaptıkları hizmetler sayesinde Avrupa’ya, Asya’ya ve Afrika kıtalarına yayıldı.

Acaba ne kadarı doğru veya gerçek payı ne kadardır?

Gelin bu sorulara cevap arayalım:

Yıl 637’de Araplar Kadisiye Savaşı’nı kazanmışlar ve arkasında da yaptıkları’ Nehavent Savaşı’nın sonucunda hem Sasani İmparatorluğu yıkılmış, hem de Ceyhun Irmağı’na kadar uzanan topraklardı.Bu toprakların yolu açılmış oldu. Yenilgiye uğramış olan Yezdücert, Araplar karşısında tutunamayacağını anladı ve Türkleri yardıma çağırdı… İslam Arap Orduları ilerleyişinden Türklerde rahatsızdı. Bu nedenle Türk Hakanı ordusunu topladı ve Ceyhun Irmağını geçti. Türklerin ilerleyişi karşısında Arap Ordusunda telaş başladı. Bulundukları Belh şehrini boşalttılar ve Türklerle savaşmak gibi bir niyetlerinin olmadığını duyurdular..

Halife Ömer’in dediği gibi “ Çünkü o toprakların sahibi olan Türkler, oradan çıkacak ve aralıklarla üç kola dağılarak dünyayı istila edecekler. Verecekleri ganimet çok az, alacakları ise pek çoktur.” Sözleri dikkat çekicidir. ,

Peygambere göre de Türklerle Arapların savaşı tarihi bir dönüm noktası olur. Bir konuşmasında “ Kıyamet kopmadan önce siz kıldan ince çarıklar giymiş bir milletle savaşacaksınız. Onların yüzleri sanki çelikten dövülmüş, derileri kılıflı kalkan gibidir. Çehreleri kırmızı, gözleri çekiktir.” Diyerek, Türklerin ne yaman bir kabile olduğunu ve Arapların, Türklerle savaşmamalarını tavsiye etmiştir.

Azar Erdoğan Aydın’ın “ Nasıl Müslüman Olduk?” kitabında çeşitli belgelere dayanarak ortaya koyduğu gerçeklerle Türklerin nasıl ve hangi aşamalardan geçip, İslamlığı nasıl kabul ettikleri anlatılıyor. Bilindiği gibi Türklerin vatanlarını nasıl koruduğunu ve işgalcilere karşı yaptıkları mücadele her zaman yanlış değerlendirildi. Kitabın yazarı Erdoğan Aydın’ın katılmadığını belirttiği halde yer verdiği Dr. Hikmet Kıvılcımlının kendine özgü değerlendirmesi olan “Dinin Türk Toplumuna Etkileri” adlı kitaptan alındılar yapmasıdır. Bu da yazarın düşünce özgürlüğüne ne denli saygılı duyduğunun göstergesi sayılabilir..

Türklerin İslamlaştırılması sonunda halifenin ordu gücü daha da artmış ve güçlü ordu sayesinde sınırlar Arabistan’dan ilerleyerek, İspanya’ya kadar geniş bir toprağın sahibi oldu.

Anadolu’ya gelen Selçukların bu toprakları İslamlaştırması ile başlayan yayılma daha sonra Oğuzların Kayı boyu aşireti Osmanlıların Söğüt civarına yerleşmesiyle birlikte genişlemiş oldu.

Böylece Fatihlerin başlangıç noktası Osmanlı ile başlamış oldu. İslamiyet’in yayılmasını sağlayan Türk Osmanlı devletinin girdiği topraklarda yaşayanların dinlerine ve dillerine karışmamıştır.                       

 Bu sayede Osmanlı karşılıklı özgüven duygusu yayılmış ve kendi istekleriyle İslâmîyeti kabul edenlere imkânlar tanınmıştır. Sadakat gösterilmesi sonunda yükselme çitası arttırdı..

Osmanlı devşirme adı altında Hıristiyan çocuklarını Enderun okulunda eğitti ve bir çeşit devlet adamı yarattı. Bu Osmanlı eğitimiyle büyüyen bu çocuklar, daha sonra Alî Osmanlı kulları olarak üst yönetimlereyükseldiler.                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

GÜNÜN SÖZÜ: Türklerle Arapların tanışması Ceyhun Irmağına doğru ilerleyen Arap Ordusuna karşı Türk Ordusu harekete geçti…Türk Ordusunun hareketi karşısında Arap ordusu bulundukları yerleri boşatarak geri çekilmesiyle savaş başlamadan bitmiş oldu…(Mehmet AKTOPRAK)

Bu yazı toplam 146 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Haber

Mersin Haber

Tarsus Haber
Oluşturma süresi(ms): 1