:

:

:

GOLF SPORU EKONOMİK REÇETE OLDU

13 Mart 2018 Salı 10:49
Mehmet AKTOPRAK

Türkiye’de ilk golf kulübü,1895 yılında adı Constantinople Golf Kulüp olarak kuruldu. Bu kulübün adı İstanbul Golf Kulübüdür....Golf sporu ile ilgili yeni yapılanma tarihi 1990’lı yıllında Klas Sis GCC  ve ardından Kemer GCC’nin hizmete girmesiyle Türkiye golf sporun gelişti...Antalya’nın Belek Bölgesinde yapılan çeşitli golf sahalarının faaliyete geçmesiyle Golf spuru hızla yayıldı..

Türkiye Golf Federasyonu 12.02.1996 yıllında Gençlik Ve Spor Bakanlığından sorumlu Devlet Bakanlığı’nın 26 sayılı kararı ile kuruldu... Golf sporunun yayılmasında ve gelişmesinde katkısı bulunan Raif Bilir Federasyonun ilk Başkanı oldu. Yaptığı çalışmalar sonunda görevini  Ahmet Ağaoğlu’na devretti.... O günden bu güne geçen süreç içinde Ahmet Ağaoğlu yönetimi  golf sporu modern duruma geldi.  

Türkiye Golf Federasyonu 1996 yıllından bu güne kadar golfun tanıtımı, gelişmesi için Program içinde çalışmalarını sürdürüyor. Gerek Ulusal,  gerek  Uluslararası  spor faaliyetlerinde başarılı organizasyonlarda imzası var... Türkiye Golf Federasyonu 09 Eylül 2005 tarihinde resmi hale geldi.

Türkiye Golf Federasyonu’na bağlı olan Golf Kulüplerinin isimleri şöyle:   İstanbul Golf Kulübü,

Klas Sis Golf Kulübü, National Golf Kulübü, Kemer Golf Kulübü, Nobilis Golf Kulübü, Tat Golf Kulübü,  Antalya Golf Kulübü, Cornelia Golf Kulübü, Sueno Golf Kulübü,  Papillon The Montgomerie Golf Kulübü, Carya Golf Kulübü, Ykia Linsk Golf Kulübü, Kaya Golf Kulübü ve Vita Park Golf Kulübü olarak tescil edildiler.

Ocak ayında Antalya kış dönemi eğitim kampı, Amerika/Orlando Milli Takım hazırlık kampı(Bayanlar), (aynı yerde) Erkek Milli Takım hazırlık kampı yapılıyor... Ayrıca Golf Sporunun gelişmesi için Engellileri kapsayan bir program uygulanıyor. Bu programa göre Tekerli Sandalye Golfu ve İşitme Engelliler Golfu faaliyetleri federasyonun desteğiyle düzenleniyor...Federasyon’un planlanı 4 yılda 100 golf sahasını bitirmek.

GOLF YÜRÜME SPORU OLABİLİR...

Golf sporu geniş bir alan içinde bulunan muhtelif deliklere golf topunu sokarak, spor yürüyerek oynanır...

Dünya’da golf sporu yaygın bir spor olmasına rağmen geniş kitleri bir arada spor yapmaya teşvik eder. Bu sporu oynayanlar için km’ler önemli olamaz... Bu spora bağlı olan bir kitle ekonomik olarak zengin tabakayı oluşturur...                                                                                                                                     

Türkiye son zamanda Antalya/Belek’te bulunan tesisler golf turizme hizmet veren sahaların olması sayesinde bölge ekonomik olarak faydalanır.

Türkiye’de Belekte 17,İstanbul’da 3 ve Bodrum’da 1 olmak üzere toplam 21 golf sahası bulunuyor... Türkiye’ye ekonomik olarak geçen yıl 100 bin oyuncu 437 bin oyun oynandı.                                   

 Bu oyun sonunda 33 milyon 2 bin 240 Euro gelir elde edildi... Bu sezon Belek bölgesinde 115 bin oyuncunun 502 bin oyun oynaması sonucunda bu gelirin 155 milyon Euro’yu aşacağı tahmin ediliyor.

Dünya’da 65 milyon kişinin golf oynadığı, konaklama ve diğer harcamalarla birlikte elde edilen gelirin toplamı 130.2 milyon Euro olması bekleniliyor.

GÜNÜN SÖZÜ: Sahil yolu turizm açılmasının getirisiyle başlayacak golf Turizm’den Mersin/Tarsus bölgesi ekonomik paydan faydalanması söz konusu olacaktır. (Mehmet AKTOPRAK)

Bu yazı toplam 313 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Haberler

Mersin Haber

Tarsus Gazetesi
Oluşturma süresi(ms): 2