:

:

:

EN İYİ BEN BİLİRİM!

1 Kasım 2019 Cuma 10:14
Mehmet AKTOPRAK

Toplumlarda bulunan bu tarzdaki üstü kapalı söylemleri, bilinçaltları kibri dışa vuruyor. Müslüman ülkelerde iktidarda bulunan İslami Partilerin oluşturduğu yönetimlerin karşılıklı saygı ve sevgiyi aşan dini söylemlerin dışına çıkamıyor… Bu durumda ortaya çıkan modası geçmiş ve içi boşaltılmış kavramlarla dolu laf salatası yapılıyor.                                                                                                                        

SÖMÜRGECİ DEVLETLERİN İLK HEDEFİ TARİHİ ESERLER…                                                                                                                                           

1798 Yılında, Napolyon Mısır’a çıktığında ordusunun içinde sadece asker kökenlilerin dışında bilim adamlarından meydana gelen bir entelektüel ordusu olduğu unutulmalı! O dönemde Mısır’ı antik dillerden mimarisine kadar eserleri tasnif ettiler… Daha sonrası hiyeroglifleri okudular. Roma Katolik Kilisesi hiyerogliflerin okunmasına engel olmak istemesi o günden bugüne kadar anlaşılmış değil! Hıristiyanlık Hz İsa’nın Kudüs’teki halka seslenişi ile başlamaz… Bu başlangıç yüzyıllar öncesine uzanan Yahudi geleneğinin bir parçasıdır. Bu bölgede yaşamış olan Sümer, Babil-Asur medeniyetini bilmeden Yahudiliyi anlamak mümkün değildir… İşin bu boyutunda birde filoloji ayağı unutulmamalıdır. Kadim Yahudilik tarihini öğrenmek için Aramice ve Kıpti’ce bilmek önemlidir! Türkiye’de bu konuda İlahiyat Fakültelerinde hangisi okutuluyor?  İngilizce, Fransızca, Almanca olmak üzere 19.Yüzyılda en çok konuşulan diller… Kişi ve kişiler bir alanda söylüyorsa; o alanın edebiyatını bilmek zorundadır.  Bunların yaklaşık iki yüz yıllık bir geçmişe sahip olan klasik Arkeolojinin göz ardı edilemez…                             Sümer, Babil-Asur, Hitit, Mısır gibi kadim Uygarlıklardan bahsedebiliyoruz! Dinlerin çıkışı ile başlayan din savaşlarının başlamasının açıklaması nasıl anlatılabilir? Orta Doğu topraklarında Hıristiyan orduları ile Müslüman orduları arasında sürdürülen savaşın sonunda ölenlerin cesetleri seriliydi! Hıristiyanların Kudüs şehrini ele geçirmek için Papanın teşviki ile kurulan Haçlı Ordusu ile Müslüman devletleri arasındaki süren dinler savaşı unutulmamalı!

Katolik ve Ortodokslar arasında Avrupa’da sürdürülen savaşların dini açıdan değil, sadece mezhepler arasındaki dini düşünce-fikir anlaşmazlığının olduğunu unutmayalım! Bu olayların başlamasının nedeni ne olabilir? Makamı kendileri için kullanmaya çalışmalarının ortaya çıkmasının yaratıcıları ülkelerinde iktidarı elinde tutan İslami motifleri kullanarak güçlenen kişi veya kişilerin “ En İyi Ben Bilirim” düşünce içinde olan ülkelerde iktidara sahip olanların topluma verdikleri mesajın içeriği olmaya devam ediyor. Bugün Türkiye’nin Suriye ile yaşadığı olumsuzluğun yarattığı ve savaşın eşiğinden dönmeleriydi! Yemen’de kuzeydeki Şii devleti ile güneydeki Müslüman devletinin arasındaki savaşın nedeni, Mezhep savaşı olduğunu unutmayalım! Libya’nın kuzeyi ve güneyinde iki hükümetin olduğunu unutmayalım! Irak’ta ve Suriye’de yaşanan olumsuzluğun etkilerinin yarattığı Orta Doğu savaşını unutmayalım!                            

GÜNÜN SÖZÜ: MÜSLÜMAN ÜLKELERDE İKTİDARIELİNDE TUTAN “ EN İYİ BEN BİLİRİM” MESAJINI UNUTMALI! TOPLUMUN ADİL-EŞİT OLARAK YÖNETİLMESİDİR! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu yazı toplam 463 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 1