:

:

:

DENİZ SEFASI MUDANYA’DA YAŞANIR

17 Temmuz 2017 Pazartesi 09:39
Mehmet AKTOPRAK

Bugün deniz o kadar sakin ve yorgun ki, her gün beklenen Poyraz esmeyince;  başlayan sıcaklık havayı sıkıcı bir hale getiriyor...  Denizin sakin olduğu günlerde; akşamları denizin üzerinde lüks ve fener asılmış sandallardan yansıyan ışık huzmesinin yarattığı aydınlık! Bu aydınlığın yarattığı hareketi sahilde izlemek ne kadar güzel bir manzaraydı... Arnavutköy ve iskele istikametinde giden ve gelen sandalların içinde bulunan bir kürekçi ve iki oltacı balık yakalama yarışına girerlerdi. Birkaç saat içinde yakalanan balıklar bol olurdu... O günlerde balık bol ve bereketliydi. Şimdi ise birçok balık çeşitti kayboldu... Balık yakalama yasağı ile başlayan balıkların üremesi sağlanmış oldu..                                                 Şimdi balıkçılar av yasağını uyguluyor... Sadece olta balıkçılığı av yasağı dışında olunca, olta balıkçıları ile yakaladıkları balıkların satışı yapılır ve taze ve günlük balık yenilir. Lokanta ve evlerde her gün taze balık bulunur..                                                                                                                                                                       

CUMA SABAHI HAVA SIKICIYDI...                                                                                                                             Sabahleyin sıkıntılı bir hava ile tanıştık... Hava sıcaklığı 30 derece olmasına rağmen Mudanyalı bu gibi havayı sevmez! Saat 12’den sonra gözler poyrazın havasını hasret ile bekler. Sabahleyin sıkıcı havanın yerini poyraz rüzgârı alınca rahatladık. Saat:18.46 evin önünde oturmuş ve denizin köpüren dalgaların kıyıya vurarak, etrafa sıçrayan dalgaların yarattığı serpintiler(!) Bu manzarayı seyretmek insana huzur veriyor... Mudanyalı bu havaya alışık! Yabancılar bu sert havaya alışık olmaması ile kalın giysiler giyilir. Dalgalar aralıksız gelmesiyle meydana gelen esintinin  Uludağ gibi serinledir..                                              

MUDANYA ANLATILMAMALI GÖRÜLMELİDİR...                                                                                                         

Mudanya, coğrafi ve tarihi yönü ile araştırılması gereken bir kıyı kasabasıdır... Eski yapısı ile yeni yapı arasında son derece farklılık gösterir. Eski binaların yerine dikilen binaların varlığının verdiği sıkıntı... Çünkü zeytin ağaçlarının kesilmesi ile başlayan konut yapımı ile mimari dokunun bozulduğu gözlenmekte.  Bunun yanında kıyı kasabası olmasının sağladığı yüzme, yelken kulübü, balık avcılığı, zeytincilik ve yağ üretilmesinin yanında Arnavut köyde sandalların, botların ve yatların bağlandığı Marinasının olması sayabilirim... Son zamanlarda yapılan modern sitelerin yer aldığı yumurta tepeye yapılan konutların çoğu yabancıların olması ve ilerleyen günlerde yerleşim açısından sıkıntı yaratabilir..                                                                                                                                                                         

ÇARDAKLI KAHVE SOKAKTA GÖRÜNTÜ RENKLİ...                                                                                                      

Çardaklı kahve sokağı yeni ve eski evlerin dokusu bozulmadı için evlenen, nişanlanan çiftlerin uğrak yeridir... Bu sokak fotocuların uğradığı çiftlerin resimleri Çardaklı Kahve Sokak nostaljisi içinde resimler çekilir. Hatta bir zamanlar birçok yerli dizinin bu sokakta çekildiğini söylemek isterim...Mudanya’nın özel bir mahallesi olması ve tarihi eski konakların olduğu 12 Eylül Caddesinde kafelerin ve balıkçı lokantaların olduğunu hatırlatmak isterim..                                                                 

MUDANYA’DA MODERN OTELLER...                                                                                                                           

Bundan 40 yıl önce Mudanya’da kalınacak Refah oteli ve sonunda Belediye Oteli, Koç Oteli ile sayısı üçtü... Şimdi ilerleyen günlerde apart otel sayısı ile birlikte modern oteller açıldı. Bugün Tirilye’de apart oteller var... Bölgeyi gezmeye gelen gruplara hizmet verecek kapasitede konaklama yeri var. Turizm Kültürü genişledikçe, gelen yabancılara verilen hizmetin iyi olması sonucunda bu kişilerin dostlarına tavsiye etmeleri sayesinde her geçen doluluk oranı artmakta Mudanya’da faaliyet gösteren oteller ve apart otellerin aralarındaki ilişkileri üst seviyede olmaları halinde müşteri seçenekleri artması sonunda Mudanya ve çevresinde turizm anlayışı değişir. Müşteriye sunulan seçeneklerin artması ve gelecek olan gruplara yapılacak sunum politikası önemli..                                                                          

GÜNÜN SÖZÜ: NE OLURSAN OL! MUDANYA’YA GEL! (MEHMET AKTOPRAK)

Bu yazı toplam 202 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Haberler

Mersin Haber

Tarsus Haber
Oluşturma süresi(ms): 2