:

:

:

ABD ‘NİN ALDIĞI KARAR TESADÜFÜ OLAMAZ

11 Şubat 2020 Salı 10:56
Mehmet AKTOPRAK

ABD, 24 Nisan geldiğinde, “ Ermenin Soykırımı” kartını oynamayı çok severdi… Nihayet! Bu kartını ABD Meclisi tarafından29 Ekim’de büyük bir oy çoğunluğu farkıyla tanınmasının ardından ABD Senatosu tarafından da, 12 Aralık’ta oybirliğiyle tanınması, bugüne kadar Ermeni sorununda Türkiye’ye yapılan haksızlık ve hakaretin daniskasını yaptı. Hükümet yetkililerin iç siyasete vermek istedikleri  “Siyasi karardır, yok hükmündedir.” Gibi sözlerine katılmamız mümkün olamaz! Alınan kararların kanun gücü yok ise de, eylem çok ciddi olup, Türk Ulusunun onuruna saplanan bir hançer gibi saplanmıştır..                              

TÜRK ULUSUNA YAPILAN ÇİRKİN İFTİRALAR…                                                                                                         

Kınanacak bir husus, yapılan çirkin iftiraların gerçekle bağdaşmamasıdır… Gerek tarih ve gerekse uluslar arası hukuk Türk tarafının lehine olmasına karşın bu tasarılar Kongre’de kabul gördü. Alınan kararlar Kongre’de Türkiye karşıtı kongre üyelerinin girişimiyle kabul gördü.  ABD’nin her zaman Türkiye karşıtlıların ortaya attıkları “Ermeni Soykırımı”  kartı kullanarak cezalandırıldı.Ermeni lobisinin propaganda kitabından alınmış suçlamaları dile getirdiler..                                                                                    

TÜRKİYE –NATO ÜLKELERİ…                                                                                                                                                

Çok ilginç olan taraf, bu tasarıyı kabul etmiş 11 NATO Ulusu, NATO anlaşmasının tarafı olarak Türkiye ile ilişkilerini sürdürmesi nasıl olabilir? NATO’da ortak olan bu ülkelerin; Türkiye ile savunma içinde olabilmenin  birliği nasıl sağlanabilir? Bu suçlamaların çirkinliğini kabul etmek Türkiye gibi bir ulusa yakışmaz ve yakışmamalıdır! Tarih sayfalarında Yahudi ırkına Almanların ve İspanyolların yaptığı “SOYKIRIMI” unutmak gibi beyinsiz uluslara düşer!

İspanyol Engizisyonu ve Nazi teröründen kurtaran 1845-1849 tarihlerinde ’Büyük Kıtlık ‘ döneminde açlık çeken İrlanda ve Yunanistan halkına gemilerle yiyecek gönderen bir Türk ulusu olduğunu hatırlatmak isterim... Yüzyıllarca Osmanlı’nın ‘sadık millet’ olarak bağrına bastığı Ermeni ulusunu savaş yıllarında satılmış Ermeni çetelerinin düşman saflarında Osmalı vatandaşı olarak silah çekmesi nasıl açıklanabilir! Osmanlı, Suriye topraklarına göndermek mecburiyetinde kaldığını kabul etmeyen ‘beyinsiz’ uluslarla aynı dünya’da yaşıyoruz! Dünya ulusları kendi çıkarları için din, ırk ve mezhep olarak dikkatle alırlar… Hıristiyanlar bu konuda Müslümanlardan daha ileridir. Müslüman ırklar dine ve mezhebe itibar etmezler. Orta doğuda yaşayan Arap uluslarına bakınız; ne görüyorsunuz?  Düşmanlık, bencillik, sendecilik ve çıkarcılık değil mi?  Bana biat et gerisine karışma zihniyeti var! Halkı yönetenler;  sömüren ve yandaşları ile sıkı bağlarla bağlı mesut yaşamaktalar… Ermeni Soykırımı kendi çıkarları için kullanan Avrupa Uluslarının ikinci dünya savaşında Afrika’da, Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Çad, Nijerya, Mali, Sudan ve Mali’de Fransız, İngiltere, İspanya,  Almanya, Hollanda, İtalya ve Belçika’nın ne işleri vardı? Bu ülkelerdeki işlenen soykırımda öldürdükleri bu ulusların insanlarına hesabını şimdiye verebildiler mi? Hayır!  Bu uluslarda Avrupalıların büyük ölçekli yatırımları var! Bugün Fas, Tunus, Cezayir, Mali, Sudan, Nijerya, Çad bu uluslar Arapçadan daha çok Fransızca ve ya İngilizce konuşur!  Bu ülkelerde arşivler yok edilmiş olabilir! Bugün Türk, Rusya, Avrupa arşivleri hala ayakta… Neden bu arşivleri açmıyorlar? Yalanları ve sahtekârlıkları ortaya çıkacağını iyi biliyorlar(!)Bu gün Ermenistan’ın Hocalı katliamı ve bu topraklarda ne işi var! Cevap verecek dünyada hiçbir ulus bulamazsınız(!)  Türkiye, Protestan olsaydı! Bu başına gelen yalanlar, iftiralara uğramıydı? Ne gezer, Hıristiyan bir ülke içinde el üstünde tutulur ve haksız istinatsız dedikodularla rahatsız edilmezdik değil mi? Utanmazlığın bu kadarı da olmamalı!                   1923 tarihine kadar Osmanlı Ermenileri ile diğer azınlıkları da kapsaması şeklinde şekillendirilmesi istemi kadar tarih bilgisinden yoksun oldukları ne kadar acı ve üzücü!  Kurtuluş savaşından yeni bir yurdu 1923 yılında kuran” Türkiye Cumhuriyeti “ nasıl kurulduğunu bilmeyen; düne kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Devletleri içinde oldukları ne çabuk unuttular?                                                                                                                           

OKUL KİTAPLARINA GİRME İHTİMALİ VAR…                                                                                                                       

Bu yasa uygulamaya girdiğinde okul kitaplarında Türklerin, Ermenilere Soykırım yaptıkları savı yer alırsa; ırkçı bir millet olduğumuzu açık ve seçik anlatılmaya başlanacak… Bu konuda AKP’nin yapabileceği hiçbir dış politikası doğru değil! Şimdiye kadar AKP iktidarı ne yapmıştır? Komşularımızla düşman olmuşuz! ABD yaşayan Türk kökenli aileler için endişe verici olacak… Aynı okullarda aynı sıralarda oturan ABD’li vatandaşı olan Türk kökenli çocukların bu dersleri nasıl ve ne şekilde izleyecekleri söz konusu olacaktır… Bu konuda anlatılacak olan bu yalan itiraflara psikolojik baskı altına girecekler. Bu duruma nasıl gelindi? Uzun yıllar ABD yönetimleri Ermeni Soykırım kartı etkili kullanmadılar… ABD Başkanları ve Senato tarafından önlendi. Temsilciler Meclisi tarafından 35 yıl önce ‘Soykırım’ kararından sonra Ermeni lobisi çalışmasının semeresini almış oldu… Türkiye’nin diasporası Ermeni sorununda yıllardır pasif kalması olumsuzluk yarattı. Fitili ateşleyen ana faktör olarak Suriye olaylarının ve ABD ile yaşanan S-400 anlaşmazlığı olduğu gerçeği var…                             

Türkiye’nin demokrasi, ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı gibi konularda bıraktığı izlenimler de olumsuz etki yaptı.  Temsilciler Meclisi’nde ‘Soykırım ‘kararı alındığı aynı günde, Cumhur Erdoğan’ın ve ailesini içeren başka bir yaptırım tasarısı mecliste kabul gördü..                                                                               

TÜRKİYE,  BU KONUDA NE YAPABİLİR?                                                                                                                                              

Bu konuda AKP iktidarının ne yapacağı sorusudur? ABD’nin aldığı “Ermeni Soykırımı” kararı TBMM’de etkili olacak şekilde partilerin kınanmasıdır.  Türk diasporasının dış politikada daha çok etkili çalışması sağlanmalıdır. Tarihi ve hukuksal gerçekleri dünya kamuoyuna duyurulması yönünde yurtdışında akademik çalışmaların iyi organize edilerek, yabancı dilde çıkarılacak dergilerle yayın olanaklarının düzenlenmesi, akla gelen ciddi arasındadır.  Devlet ve sivil toplum kuruluşları ve bireylerin tepkilerini uzun vadede göstermeleri söz konusu olmalıdır. Artık konuyu tarihçiler tartışsın, anlayışı etkinliği günümüzde soru işareti veriyor.  Ermenilerin bu konuda işin içine “tarihçileri” sokmak istemediği gibi çözüm yoluna yanaşmak istemiyor. Soykırım,  hukuksal bir kavram. Türkiye’ye düşman olan ülkelerin meclislerinden “Ermeni soykırımı” çıkarmaları yasal mı? Bu konuda ortaya atılan birçok düşünürlerin ifade ettiği gibi “ ülkelerin meclislerinde” karar almaları hukuksal bir durumun olmadığıdır. 8 Ocak 2016 tarihinde AİHM İsviçre/ Perinçek kararları Fransa Anayasa Konseyi kararı, bu yönde alınacak kararlarının hukuksal açıdan doğru olmadığı ve asılsız olduğu söylenmesi önemli bir kazanım olur. Ermenilere en çok destek veren ülkeler incelendiğinde Osmanlı döneminden bugüne düşmanlıklarının hala devam ettiği görülüyor.  Ermeni ASALA Terör Örgütünün 1973 tarihinden bu yana öldürülen diplomatların hesabı soruldu mu?  Türk diplomatlarının öldürülmesinin hesabını hangi mahkemeler karar verdi?  Ermeniler her ülkede “Ermeni Soykırım” anıtı dikmiş ve reklamını yapıyor. Türkiye’nin öldürülen diplomatlarının çalıştıkları Büyükelçiliklerde birer büstü yapılmalıydı! Çok af eden, bu ulusun;  “ Merhamet duygularının” olduğu gerçeğini bilmeyen ülkeler var mı?                                        

GÜNÜN SÖZÜ:  2003’ten beri AKP İktidarında 11’i NATO üyesi olmak üzere 27 ülke Ermeni Soykırımını tanıdı. Şimdi bu sorunu AKP’nin nasıl çözeceğini izleyeceğiz. (Mehmet AKTOPRAK)

Bu yazı toplam 1267 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • BİR SÜRE İSTİRAHART12 Ağustos 2020 Çarşamba 13:51
 • CHP’NİN TEMELİ VE İLKELERİ BU KURULTAYLARDA ATILDI9 Nisan 2020 Perşembe 15:32
 • GEÇMİŞTEKİ SÖZLERİ UNUTMAYALIM!19 Mart 2020 Perşembe 17:42
 • SULTAN MAHMUD DÖNEMİNDE BİR KANAL HİKÂYESİ17 Mart 2020 Salı 16:31
 • TARİKAT KURSLARINA DİYANET SÖZ GEÇİREMİYOR11 Mart 2020 Çarşamba 08:32
 • TABELALAR NEDEN ÖZ TÜRKÇE YAZILMAZ…9 Mart 2020 Pazartesi 11:48
 • GÜÇLÜ SOSYAL PARTİ KURULMALI..!2 Mart 2020 Pazartesi 11:39
 • KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE DAHA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR28 Şubat 2020 Cuma 11:06
 • DEPREM, FAY HATLARINI HATIRLATTI27 Şubat 2020 Perşembe 11:17
 • TÜRK EĞİTİMİNİN AYNASI KÖY ENSTİTÜLERİDİR26 Şubat 2020 Çarşamba 11:27
 • KÖY ENSTİTÜLERİ VE İSMAİL HAKKI TONGUÇ25 Şubat 2020 Salı 10:52
 • YENİCE ÇUKOBİRLİK DEPOLARI NE İŞE YARIYOR24 Şubat 2020 Pazartesi 11:22
 • MUAVİYE İLE EMEVİ SİYASET DÖNEMİNİ YAŞAMAK21 Şubat 2020 Cuma 11:09
 • DİCLE ÜNİVERSİTESİ’NDE AİLE BOYU ATAMALAR20 Şubat 2020 Perşembe 11:36
 • ÇUKUROVA HAVAALANI 9 YIL OLDU VE BİTİRİLEMEDİ!19 Şubat 2020 Çarşamba 11:27
 • BELEDİYE HİZMETİ YETERLİ Mİ?18 Şubat 2020 Salı 10:53
 • BAYRAK, TÜRKİYE’NİN NAMUSU VE ŞEREFİDİR17 Şubat 2020 Pazartesi 11:31
 • SÜRÜCÜLER, YAYALARA SAYGILI OLMALIDIR!14 Şubat 2020 Cuma 11:33
 • KUMUS-I TÜRKÎ SÖZLÜĞÜ13 Şubat 2020 Perşembe 11:53
 • ANKARA’DA MANSUR YAVAŞ İLE KESİLEN NEMALAR12 Şubat 2020 Çarşamba 11:49
 • Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Mersin Haber
  Oluşturma süresi(ms): 2