:

:

:

81 YIL OLDU! TÜRKLER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü UNUTMADILAR

12 Kasım 2019 Salı 11:15
Mehmet AKTOPRAK

Dünya’da yaşayan uluslardan Türklerin SAYGI-SEVGİLERİNİ anlamakta zorlanıyor… Türkler, dünya’da 16 Devlet kurmuşlar! Osmanlı Devleti’nin 15. Türk Devleti olduğunu söylemek isterim…                                          

O dönemin güçlü devletleri olan İngiltere, Fransa, İtalya devletleri savaştan yenik düşen Osmanlı Devletini istila ederler.  Ve İngiltere’nin yamağı olan Yunanistan’ı silahlandırdı ve Türkiye’ye karşı savaşa soktu. Osmanlı Padişahı Vahdettinin ihanetleri karşısında mücadeleyi organize eden;  Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının ulusları için ortaya koydukları mücadele sonunda 16. Türk Devleti olarak, yeni bir Laik Türkiye Cumhuriyetini kurdular… Yeni Türk Ulusu, padişahın ümmeti değil; demokratik, özgürlükçü ve laik toplum olmayı becerdiği gibi, bağımsızlığın en olduğunu öğrendiler. Ve bugüne gelindi… Türk Ulusu, padişahın ümmetinde çıkışı ile başlayan demokrasi ve özgürlüğü tadını tatmış oldu. Mustafa Kemal Atatürk,  Türk Ulusunu, modern bir devlet kurmasıyla başladığı o günden bugüne kadar kurulan sanayi alanları ve fabrikaların hizmet veren bu tesislere ne oldu? 17 yıl bu ülkeyi yöneten AKP, şimdiye kadar yaptığı kaç tesis var! Cumhuriyetin ilk günlerinden başlayan eğitim, sağlık, yargı ve bağımsız mahkemelere ne oldu? Bugünlerde dikkat edelim; Atatürk’e gösterilen saygıya inanmak isterdim! Anıt Kabire gidenlerin samimi olduğuna inanmamak için birçok olayı sayabiliriz! Atatürk’ü anmam günlerine bakalım, gördüğümüz topluluğun kalabalık kitlelerin ziyaret için gelmelerine tek neden olarak; Türk Ulusunun gösterdikleri Atatürk’e olan bağlılığı, saygıları ve sevgisi olmaya her dönem sergilenen merasimlere bakın!                                                                                    

ATATÜRK İLE TÜRKİYE’NİN AYRILIŞI 81 YIL OLDU…                                                                                                       

Atatürk’ün sonsuzluğa yürüyüşünün 81 yılıdır… Aydınlanma devrimleri hayata geçirirken, Atatürk’ün temel düşüncesi, Türk Ulusunun çağdaşlaşmasını ile Din Devleti kurallarının geçerli olmadığı ümmetlikten kurtulan ve bağımsız bir ulus yaratıldı! İlk önce padişahlığın arkasından hilafetin kaldırılışı ile başlayan laik ilkelere dayalı hukuk, eğitim ve kültür devrimleri yapıldı… Türk Ulusunun yarattığı devrimler, sömürge bölge insanların üzerinde etkili olduğu bilhassa Hindistan’da daha sonrasında gelişmekte olan Asya ve Afrika Ulusları bu devrimlerden etkilendiler..                                                    

Tarihe dikkat edelim: 14 Mayıs 1950’de çok partili sisteme geçildi… Türk Siyasi hayatında bir değişimin yarattığı demokrasi anlayışına destek oldu. Türkiye’yi bu duruma getiren sağ görüşlü partilerin kapalı yönetimlerinin yarattığı tam demokrasi olmayışının sıkıntıları hala çekiliyor…

AKP ile başlayan değişim mücadelesi hala devam ediyor! Türkiye’yi 75 yıl boyunca sağ partilerin ideolojilerini değişik şekilde uygulayarak yönettikleri bir dönemdir… Son dönemde 17 yıldır Türkiye, Siyasi İslami devlete ve halka dayatan bir iktidarın olduğunu unutmayalım. AKP iktidarı büyük şehir belediyelerini kaybedişinin tek nedeni olarak dip dalgasının çok açık bir göstergesidir…                                                                  GÜNÜN SÖZÜ: CUMHURİYET FELSEFESİ, ATATÜRK VE ONUN AYDINLANMA YAŞAYACAKTIR. TÜRK HALKININ KALBİNDEN SÖKÜP ATMAK MÜMKÜN OLMAYACAKTIR! BUNU YAPMAK İSTEYENLER, TARİHİN KARANLIK SAYFALARINDA KAYBOLUP GİDECEKLERDİR… (Mehmet AKTOPRAK)  

Bu yazı toplam 302 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 2