:

:

:

Üreticiler Sulama Çeşitleri Hakkında Verilen Desteklemeler Hakkında Bilgilendirildi

Tarsus’ta bireysel sulama damla sulama, yağmurlama sulama, güneş enerjili sulama gibi konularda üreticilere verilecek olan destekler hakkında toplantı yapıldı.
Tarih: 7 Şubat 2019 Perşembe 09:56
Güncelleme: 7 Şubat 2019 Perşembe 10:00
Üreticiler Sulama Çeşitleri Hakkında Verilen Desteklemeler Hakkında Bilgilendirildi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Tarsus Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği Tarsus ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Müdür Hayri Erdoğan,  Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2017/48) 7 Aralık 2017 tarih ve 30263 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Bireysel sulama (damla sulama, yağmurlama sulama, güneş enerjili sulama vb.) destekleri ile ilgili  bilgilendirme toplantısı yapıldığını ifade eden İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü Hayri Erdoğan, desteklenecek yatırım konularına ilişkin olarak şu bilgileri verdi:

Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Lineer sistem, Center Pivot sulama sistemi kurulması, Tamburlu sulama sistemi kurulması, Güneş enerjili sulama sistemi kurulması, Hibeye esas mal alım tutarının  K.D.V. hariç %50'sine hibe yoluyla destek verilir.

Hibeye esas mal alım tutarı  KDV hariç 1.000.000 TL'yi geçemez. Mal alım bedellerinin, bu miktarları aşması durumunda aşan kısım yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanır” dedi. Mersin İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ise toplantıda üreticilere desteklemelere kimlerin başvurabileceği hakkında şu açıklamayı yaptılar:

“Gerçek Kişiler, Kollektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler, ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin belirtilmesi şartı ile tüzel kişilik olarak başvurabilir.

Gerçek kişiler ve yukarıda belirtilen şirketler kendilerine ait arazilerde veya en az 3 yıl ve üzeri süreyle kiralama yaparak başvuru yapabilirler.

Sulama kooperatifleri, tarımsal kalkınma kooperatifleri, tarım kredi kooperatifleri ve sulama birlikleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden 10 (on) yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler.

Başvurular, Bakanlık tarafından oluşturulan güncel çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olmak şartıyla başvuru sahibi tarafından yukarıda belirtilen yatırım konularında yapılabilir.

Başvurular 01.01.2019 tarihinde başlamakta olup, başvuru süresi altmış gündür. Yatırımcıların 01.03.2019 tarihi mesai bitimine kadar Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğüne tek dosya halinde elden yapılması gerekmektedir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN: www.tarimorman.gov.tr sitesindeki Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ Kapsamında Uygulama Rehberini okuyunuz.MERSİN TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ: TEL:0324 3264006-07 DAHİLİ:157”

Bu haber toplam 248 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Haber

Mersin Haber

Tarsus Haber
Oluşturma süresi(ms): 1