:

:

:

Tarsus’ta Cadde, Bulvar ve Sokaklarda Sigara Yasağı Başladı

Tarsus’ta cadde, bulvar ve sokaklarda sigara yasağı başladı. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 12/11/2020 tarihinde saat 10:00’da Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU Başkanlığında Kaymakamlık toplanmış ve aşağıdaki kararlar alınmıştır.
Tarih: 14 Kasım 2020 Cumartesi 15:32
Tarsus’ta Cadde, Bulvar ve Sokaklarda Sigara Yasağı Başladı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus’ta cadde, bulvar ve sokaklarda sigara yasağı başladı. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 12/11/2020 tarihinde saat 10:00’da Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU Başkanlığında Kaymakamlık toplanmış ve aşağıdaki kararlar alınmıştır.
Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir. Bu çerçevede ilçemiz genelinde uygulanmak üzere aşağıda belirtilen ek tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır.
İçişleri Bakanlığının 08.09.2020 tarih ve 14533 sayılı Genelgesi ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 08.09.2020 tarih ve 2020/85 nolu Kararları ile; meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti. Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır. Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla, İçişleri Bakanlığının 11.11.2020 tarih ve 18579 sayılı Genelgesi ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 12.11.2020 tarih ve 2020/99 sayılı Kararı gereği 12.11.2020 tarihinden itibaren ilçemizde: 
''Halkın ve İşyerlerinin Yoğun Bulunduğu Cadde ve Sokakların belirtildiği ekli listedeki alanlarda sigara kullanımının yasaklanmasına, alınan karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282.maddesi gereğince idari para cezası verilmesine,'' Oy birliği ile karar verilmiştir.
Bu haber toplam 743 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 1