:

:

:

Tarsus Kadın Platformu, 8 Mart Kadınlar Gününe Hazır

Tarsus Kadın Platformu, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik yapacak.
Tarih: 4 Mart 2020 Çarşamba 10:50
Tarsus Kadın Platformu, 8 Mart Kadınlar Gününe Hazır
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Tarsus Kadın Platformu’ndan yapılan açıklama şöyle:
“Ekonomik kriz, kadın katliamı, işsizlik ve savaş koşullarında 8 Mart’a hazırlanıyoruz. Hayatın kadınlara dar edildiği şu günlerde isyanımızı sokaklara taşımaya hazırız.
Kadın cinayetleri artık gizlenemeyecek, rakamlara sığmayacak boyutlara ulaştı. Kazanılmış haklarımız olan 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi zaten uygulanmazken, bir de bu haklarımıza göz dikilmiş durumda. Nafaka hakkımız elimizden alınmaya çalışılıyor, arabuluculuk gibi uygulamalarla kadınların boşanması engellenerek, şiddet gördüğü evlere mahkum edilmeye çalışılıyor.
İktidar ile ilişkili erkeklerin işlediği cinayetlerin üstü örtülüyor. İntihar görünümlü cinayetler.. Şüpheli ölümler... Kayıplarımız.. “Gülistan Doku nerede” diye sormaya devam ediyoruz.
Ekonomik kriz en çok kadınları vuruyor. İşyerlerinde ilk işten çıkarılanlar kadınlar olurken, güvencesiz ve esnek çalışma koşullarına itiliyoruz. Ev içi emek sömürüsü katmerlenerek artıyor. Mobbinge maruz kalıyor, sosyal intiharlara mecbur bırakılıyoruz.
Dini referanslarla, fetvalarla hayatlarımızı kuşatan gericilikle boğuluyoruz. Nasıl yaşayacağımız, ne giyeceğimiz, evlenip evlenmeyeceğimize, doğurup doğurmayacağımız, kimi sevip kimi sevmeyeceğimiz iktidar ve erkekler tarafından belirlemek isteniyor. “Artık yeter” diyoruz.
Savaşın yıkımına, ölümlere, mültecilerin yaşadığı acılara tanık oluyoruz.
Her gün öldüren erkek şiddetine, üstü örtülen kadın cinayetlerine, homofobiye, transfobiye, yaşamlarımızı kuşatan gericiliğe karşı hayatlarımıza sahip çıkmak için,
Esnek ve güvencesiz çalışmaya, görünmeyen emeğimizin değersizleştirilmesine, cinsiyetçi iş bölümüne, krize, yoksulluğa, mobbinge karşı emeğimizi savunmak için,
6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi’ne saldıranlara, nafaka hakkımıza göz dikenlere, tecavüz af yasasına, erkek yargıya, ifade ve eylem özgürlüklerimizi kısıtlayanlara karşı haklarımız için,
Makbul kadın dayatmalarına, bizleri aile içinde tanımlamalarına, diyanet fetvalarına, kimi sevip kimi sevmeyeceğimizi söyleyenlere, hetronormativiteye karşı özgürlüğümüz için,
Savaş politikalarına, mülteci nefretine, ekolojik talana, cins kırımına karşı barış için,
8 MART’TA SOKAKTAYIZ.
Kadından kadına çağrımızdır. Şiddete, eşitsizliğe, çocuk istismarına, krize, savaşa, karşı hayatlarımıza sahip çıkalım. 8 Mart Pazar günü saat 14:00’de Halk Eğitim Merkezi Önünde başlayacak kadın yürüyüşüne ve basın açıklamasına tüm kadınları bekliyoruz.”

Bu haber toplam 462 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): 3