:

:

:

Su Faturalarında Vatandaşı Rahatlatacak Değişiklik Yapıldı

Seçer: “Su faturalarıya ilgili şikayetlere kayıtsız kalmam mümkün değildi”
Tarih: 21 Temmuz 2020 Salı 13:32
Su Faturalarında Vatandaşı Rahatlatacak Değişiklik Yapıldı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
MESKİ Genel Müdürlüğü’nün Temmuz ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın birinci birleşimi gerçekleştirildi. Toplantıda, pandemi nedeniyle artan su tüketimine bağlı olarak faturalarda yaşanan şikayetler dikkate alınıp, su tarifelerinde değişikliğe gidildi. Buna göre, Mersin merkez ve ilçelerde daha önce 0-10 metreküp olan birinci kademe 0-15 metreküp, 11-20 olan ikinci kademe 16-30 metreküp, 21-75 metreküp olan üçüncü kademe 31-75 metreküp, dördüncü kademe ise 76 metreküp ve üzeri olarak belirlendi.
Yoğun olarak tarım ve hayvancılığın yapıldığı Mut ve Bozyazı ilçeleri için ise su kademelerinde farklı bir değişikliğe gidildi. Mut ve Bozyazı’da su tarifesinde birinci kademe 0-30 metreküp, ikinci kademe 31-75 metreküp, üçüncü kademe 75 metreküp ve üzeri olarak belirlendi. Birim fiyat üzerinden alınan yüzde 50 oranındaki atıksu bedeli yüzde 45’e indirilirken, 1 metreküp su bedeli kadar alınan sabit bakım ücreti ise kaldırıldı. Meclis üyeleri, tarife değişikliği dolayısıyla Başkan Seçer’e teşekkür etti. Başkan Seçer ise “Çok değerli bir çalışma yaptık, bütün emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Seçer, pandemide vatandaşların evde kalması nedeniyle su tüketiminin yoğunlaştığını, bu nedenle artan faturalar nedeniyle şikayetler aldıklarını belirterek, “Bu şikayetlere kayıtsız kalmam mümkün değildi. Gönül isterdi ki kademeleri tamamen kaldıralım. Ama su zengini bir ülke de bölge de değiliz” dedi.
MESKİ’de tahsil edilen bedellerin yatırımlara katkısının sınırlı düzeyde kaldığını, daha çok hibeler ve uzun vadeli kredilerle çalışmaları yürüttüklerini kaydeden Başkan Seçer, “Ben de istiyorum su mümkünse bedava olsun, ama bir bedeli olmalı. Suyu tasarruflu kullanmalıyız. Yasaların elverdiği ölçüde ucuz yapmalıyım. Maliyetleri düşürmeliyim” diye konuştu.
Seçer, Mersin’in Tarsus’tan Anamur’a kadar özellikle tatil bölgeleri ve yaylalık beldeleri kapsayan batı bölgelerinin hızla altyapı çalışmalarına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Başkan Seçer, pandemi nedeniyle iptal ettikleri 73 otobüs alımıyla ilgili ihaleyi 24 Temmuz’da gerçekleştireceklerini bildirdi.
MESKİ Genel Müdürlüğü’nün Temmuz ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın birinci birleşimi gerçekleştirildi. Toplantıda, pandemi nedeniyle artan su tüketimine bağlı olarak faturalarda yaşanan şikayetler dikkate alınıp, su tarifelerinde değişikliğe gidildi. Başkan Seçer, pandemide vatandaşların evde kalması dolayısıyla su tüketiminin yüzde 15 arttığını, artan faturalar nedeniyle şikayetler aldıklarını belirterek, “Bu şikayetlere kayıtsız kalmam mümkün değildi. Gönül isterdi ki kademeleri tamamen kaldıralım. Ama su zengini bir ülke de bölge de değiliz” dedi. Meclis üyeleri, tarife değişikliği dolayısıyla Başkan Seçer’e teşekkür ederken, Başkan Seçer ise “Çok değerli bir çalışma yaptık, bütün emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Tarifeler vatandaşı rahatlatacak biçimde yeniden düzenlendi
Genel Kurul’da kabul edilen tarifeler çerçevesinde Mersin merkez ve ilçelerde daha önce 0-10 metreküp olan birinci kademe 0-15 metreküp, 11-20 olan ikinci kademe 16-30 metreküp, 21-75 metreküp olan üçüncü kademe 31-75 metreküp, dördüncü kademe ise 76 metreküp ve üzeri olarak belirlendi.
Yoğun olarak tarım ve hayvancılığın yapıldığı Mut ve Bozyazı ilçeleri için ise su kademelerinde farklı bir değişikliğe gidildi. Mut ve Bozyazı’da su tarifesinde birinci kademe 0-30 metreküp, ikinci kademe 31-75 metreküp, üçüncü kademe 75 metreküp ve üzeri olarak belirlendi.
Birim fiyat üzerinden alınan yüzde 50 oranındaki atıksu bedeli yüzde 45’e indirilirken, 1 metreküp su bedeli kadar alınan sabit bakım ücreti ise kaldırıldı.
Pandemi süresinde meskenlerde ortalama yüzde 15 su tüketimi artışı yaşandı
Başkan Vahap Seçer, Mart ayıyla beraber tüm dünyada olduğu gibi pandemiyle mücadele süresinde birtakım önlemler alındığını, bu önlemlerin de insanların günlük yaşamında önemli değişiklere sebebiyet verdiğini belirterek, artan su tüketimine şu sözlerle açıklık getirdi:
“Farklı bir süreç yaşadık. Yani gündüz okuluna giden bir çocuk evde kaldı. Memuriyet yapan bir vatandaşımız esnek çalışma, idari izin ya da diğer birtakım uygulamalarla evinde kaldı. 65 yaş ve üzeri, 20 yaş altı vatandaşlarımızın genelge gereği sokağa çıkması yasaklandı, onlar evde kaldı. Ve bu su tüketimimizi arttırdı. Meskenlerde bu süreç içerisinde ortalama olarak yüzde 15 civarında bir su tüketimi artışı oldu. Bu bazı meskenlerde yüzde 3’tür, yüzde 5’tir. Ama bazılarında yüzde 50’ye, yüzde 40’a varan su tüketimlerinde artışlar oldu. Bu bizim tahakkuklarımızda da görünüyor. Tahakkuklarımızda yaklaşık olarak yüzde 28’lik bir artış söz konusu oldu. Tahakkuk yapıldı ama parlamentonun çıkardığı bir dizi önlemler içinde yer alan su bedellerinin ödenmesinin 3 ay ertelenmesi konusu bizim Meclisimiz’e de geldi. Burada da mart, nisan, mayıs faturaları için 3 aylık süreyle ödemeleri herhangi bir fiyat farkına maruz bırakmadan erteleme kararı aldık. Dolayısıyla bunlar bizim tahsilatlarımızı sıkıntıya soktu. Ama kamuoyunda ortaya çıkan yüksek faturalar itirazlara ya da en azından şikâyetlere, serzenişlere sebep verdi. Haziran ayıyla beraber aslında su tüketimleri bir miktar da olsa pandemi kaynaklı azaldı. Ama tabi ki mevsimsel artışlar şu anda hala devam ediyor.”
Başkan Seçer, vatandaşlardan gelir kaybına uğradıkları, su faturalarını ödemekte zorlandıkları yönünde şikayetler aldıklarını belirterek, “Belediye Başkanı olarak şikayetlere kayıtsız kalmam mümkün değildi. İdareyle, bürokrat arkadaşlarımla görüştüm. Çünkü biz bunu 2019 yılı Kasım ayında bir karara bağladık. Tarifeleri belli, gelir bütçemiz belli, gider bütçemiz belli. Orada bir yıl içerisinde ne yatırımlar yapacağız, nereden ne para gelecek, ne kadar borçlanacağız. Hepsi hesaplanmış bunların. Ama yaptığımız çalışmalarda bazı düzenlemeler yapıp, bunun yanında bu düzenlemelerden kaynaklı gelir azalmasının yerine koyabileceğimiz bazı tedbirler de aldık. Bu tasarruf tedbirleridir, kaçak-kayıp oranının azaltılmasıdır, farklı harcamaları kısmaktır gibi birtakım önlemlerle bu dengeleri de sağlayabileceğimizi düşündük. Çünkü bu yaptığımız yeni düzenlemeyle bizim aylık kurumumuzun gelir kaybı 7 milyon lira. Yaklaşık olarak kalan süre içerisinde 35-40 milyon lira gibi bir gelir kaybına sebebiyet verecek. Bizim bütçemiz bu anlamda da sapma gösterecek. Onu biz farklı yöntemlerle, yeni alacağımız tedbirlerle de kompanse etmeyi düşünüyoruz” dedi.
MESKİ’de tahsil edilen bedellerin yatırımlara katkısının sınırlı düzeyde kaldığını, daha çok hibeler ve uzun vadeli kredilerle çalışmaları yürüttüklerini kaydeden Başkan Seçer, “Ben de istiyorum su mümkünse bedava olsun, ama bir bedeli olmalı. Suyu tasarruflu kullanmalıyız. Yasaların elverdiği ölçüde ucuz yapmalıyım. Maliyetleri düşürmeliyim. Mersin’in Tarsus’tan Anamur’a kadar özellikle batı bölgeleri, yani tatil bölgeleri, yaylalık beldeler çok süratla, ivedilikle altyapı çalışmalarına ihtiyaç duyuyor. Çok değerli bir çalışma yaptık, bütün emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
Dertlerinin ticari bir faaliyet olmadığını belirten Seçer, “Kamu hizmeti olarak bakıyoruz. Mümkün olan en ucuz suyu içirmemiz lazım ama bunu yaparken bunun tedbirlerini almam lazım. Benim yatırım yapmam gerekiyor, temiz içme suyu, kanalizasyon, atıksu arıtma. 13 ilçede bu yatırımlar var. Benim bunun kaynağını yaratmam lazım. Kredi bulabilirsem kredi, bulamazsam öz kaynaklardan bunu yapıp, cari harcamalarımı, döngülerimi yapmakla mükellefim. Ben isterim ki hiç kademe olmasın ama bu mümkün değil. Ben böyle istiyorum diye popülist kararlar alamam. Popülist kararlar aldığım zaman sokaklardan kanalizasyon akar. Kırsalda yaşayan insanlar, zaten şehirde fatura ödeyen vatandaşımın faturasının dörtte bir fiyatını ödüyor. Bir de suyu kademesiz yaptığım zaman, evini, ağacını, arabasını, kamyonunu yıkayacak, sen evde elini yüzünü yıkamaya su bulamayacaksın. Su zenginliğimiz yok. Bu kademeleri biz koymak zorundayız, en makul şekilde bunu yapmak durumundayız” diye konuştu.
İdari bir karar aldığını vurgulayan Seçer, “Kaçak, kayıp konusunda hiç taviz vermeyeceğiz. Abone, su faturasını ödüyor, adam kıt kanaat geçiniyor, yine gidiyor, yurttaşlık görevini yapıyor, abone olmuş yasalara uygun davranıyor. Öbür taraftan kaçak su kullanıyor, faturayı onun üzerine yazıyoruz. Ben buna müsaade etmek istemiyorum” dedi.
Başkan Seçer, MESKİ’nin devam eden ve yapılacak olan çalışmalarını da Meclis üyelerine anlattı. MESKİ’nin 14 bölgede devam eden yatırımları bulunduğunu, bu yatırımların toplamda 35’i bulacağını ifade eden Başkan Seçer, “Biz 2019 yılı içerisinde 840 bin 743 abonemize 343 bin 611 kilometre içme suyu, 102 bin 343 metre kanalizasyon ve 22 bin 432 kilometre yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirdik. Atıksu arıtma tesislerimizde 104 milyon 943 bin 519 metreküp atıksu arıtması sağladık. Suyun insan yaşamındaki önemi ve tasarruflu kullanımı hakkında 2019 yılı içerisinde 33 bin 812 öğrencimize eğitim verdik. 2019 yılı Mersin Su Analiz Laboratuvarımızda içme suyu ve atıksuda 3 bin 655 numuneye 61 bin 397 analiz gerçekleştirdik. 2019 yılı için faaliyet raporumuzun ortaya koyduğu sonuç bu yılda belirlenen amaç ve hedeflere bağlı olarak gerçekleşen performansımız yüzde 87.17 olarak hesaplanmıştır” diye konuştu.
Meclis’te MESKİ Genel Müdürlüğü’nün projelerini içeren videonun izlenmesinin ardından konuşan Seçer, şöyle devam etti:
“Burada gördüğünüz çalışmaların 14 noktada devam ettiğini söyleyebilirim. Sizlere arz ettiğimiz bu projelerin tamamının 2020 yılı içerisinde ihalesi tamamlanacak, projesi tamamlanacak. Bu projelerimizin toplam tutarı 664 milyon 432 bin lira. Bu projelerimizin 2020 yılı toplam yatırıma dönüşüp, hakedişi yapılacak olan tutarı 169 milyon 955 bin lira. Devam eden içme suyu yatırımları 46 milyon 886 bin lira. 2020 yılı içerisinde planlanan içme suyu yatırımlarının toplamı 197 milyon 256 bin lira. Şu anda Çay-Çilek, Tömük, ihale aşamasında olanlar. Muhtemelen önümüzdeki aylarda da yer teslimi yapılıp, imalatlara başlanacak. Asıl önemli olan 254 milyon liralık planlanan kanalizasyon çalışmaları. Bir tanesi Gözne-Ayvagediği. Yine sonbaharda bunun ihalesine çıkıyoruz, projesi tamamlandı, detay çalışmalar yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde İller Bankası ziyaretinde gündeme aldığımız Tömük Kanalizasyon Projesi, yaklaşık olarak 130 milyon liralık proje. Yine Türkiye'deki Mülteciler Yardım Programı FRIT’ten edindiğimiz hibeler var. Burada Akdeniz İlçesi Homurlu-Adanalıoğlu hattı var. Yine şu anda sözleşme aşamasında geldiğimiz 17 milyon Euro’luk Mezitli İçme Suyu Projemiz var. Bunlar da bu yıl içerisinde sözleşmesi yapılacak olan ve büyük bir oranda yer tesliminin yapılacağı ve imalatın başlayacağı alanlar.” Haber Merkezi

 

Bu haber toplam 2182 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 1