:

:

:

Müteahhitlerin İşi Zorlaşıyor

İMO Tarsus Temsilcisi Büyükaslan, “İnşaat Sektöründeki Sıkıntılı Günler Atlatılamadı”
Tarih: 8 Mart 2019 Cuma 09:35
Müteahhitlerin İşi Zorlaşıyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

İnşaat Mühendisleri Odası Tarsus Temsilcisi Namık Kemal Büyükaslan, daha önce hemen herkesin yapabildiği bir iş olan müteahhitliğin yeni yönetmelik ile birlikte belirli kriterlere sahip kişi veya şirketlerce yapılabileceğini belirtti. Uzun zamandır gündemde olan yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması ve kayıtlarının tutulması ile ilgili yönetmelik 2 mart 2019 tarihli resmi gazete yayınlandığını hatırlatan Büyükaslan,  “mevcut uygulamada ticaret odası kaydı olan vergi mükellefi herkes müteahhitlik yapabiliyordu, tek yapacağı çevre ve şehircilik bakanlığından kayıt belgesi alması idi. Bunun dışında herhangi bir belge istenmiyordu.

Bu yönetmelikle yeni bazı düzenlemeler yapıldı” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Tarsus Temsilcisi Namık Kemal Büyükaslan, yeni yönetmenliğe ilişkin maddelerini şöyle açıkladı:

“1-Bu yönetmelik yapı ruhsatına tabii tüm yapım işlerini kapsıyor. Kamu ihale kanunu  ve ihale kanununa tabi işleri kapsamıyor. Kentsel dönüşüm uygulanacak olan yerler için farklı bir uygulama olacağı ve bu hükümler saklıdır deniliyor.

2-Bodrum katı dışında en çok iki katlı ve 500 m2 yi geçmeyen yapılarda parsel sahibi her türlü sorumluluğu üstlenmek şartıyla yapı müteahhit zorunluluğu yok.

3-Yapı müteahhiti işin projesine uygun olarak yapılmasını sağlamak, iş güvenliği ile ilgili tedbirleri almak, şantiye şefi ve yetki belgeli usta çalıştırmak zorunda.

4-Her yapı müteahhiti çevre ve şehircilik bakanlığından yetki belgesi almak zorunda, bunu almak için ekonomik mali yeterlilik durumunu, banka referans mektubu ,yeterli teknik elemanı ve iş gücü sağladığını gösterir belge, gibi belgeleri ibraz etmek zorunda.

5-Yaptıkları iş miktarına göre 4.251.977,59 TL den başlamak üzere A,B,C,D,E,F,G, şeklinde gruplandırma yapılarak belgelendiriliyor. Bu bedelin altında ş deneyimi olanlara da H grubu belgesi veriliyor.Bu guruplarda iş deneyim miktarına göre iş gücü ve teknik personel gücü belirleniyor” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Tarsus Temsilcisi Namık Kemal Büyükaslan, ana hatları belirtilen yönetmeliğin belge alımı ile ilgili kısmı 6 ay sonra,diğer maddeleri 3 ay sonra yürürlüğe girecektir.

Bu yönetmelikle daha  önce olmayan denetimler ve cezai müeyyidelerde getirilmiştir.

Müteahhitlerin mali bilançoları, yaptıkları işe göre sınıflandırılması, teknik personel bulundurma zorunluluğu getirilmesi olumludur. Bunun uygulanabilmesi için ilgili idarecilerle denetlenmesi gerekir.

Bugün maalesef mühendis çalıştıran müteahhitler çok düşük ücret vermektedir. Oysaki bu yönetmelikle çalıştırılan mühendis içinde asgari ücrette belirlenmeliydi. Şantiyede çalışan Mühendisler için en az  TMMOB’nin belirlediği brüt asgari ücret 4500.00 TL uygulanmalıdır.

Netice olarak daha önce hemen herkesin yapabildiği bir iş olan müteahhitlik bu yönetmelikte belirli kriterlere sahip kişi veya şirketlerce yapılabilecektir.

Şu an 350-400 civarında olan müteahhit sayısı çok düşecektir. Bu olumlu bir durumdur. Umarız ve dileriz ki bu yönetmeliğin uygulanmasıyla, ilerleyen zaman içinde etkisini göstererek  inşaat sektöründeki sıkıntılı günler atlatılmış olur” dedi.

Bu haber toplam 162 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Haber

Mersin Haber

Tarsus Haber
Oluşturma süresi(ms): 2