:

:

:

Elvan, Tarsus Üniversitesini Ziyaret Etti

“Yıllardır Hayali Kurulan Tarsus Üniversitesi Bugün Artık Hayata Geçmiştir”
Tarih: 2 Temmuz 2019 Salı 10:42
Elvan, Tarsus Üniversitesini Ziyaret Etti
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Kalkınma Eski Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nın 140. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundu.

Tarsus ziyareti kapsamında Üniversiteyi de ziyaret eden Elvan, Rektör Prof. Dr. Orhan Aydın’a başarı dileklerini iletti. 

Güçlü bir ekonomi ve refah toplumunun en önemli dinamiklerinden olan üniversitelerin bölgesel kalkınma odaklı olmalarının önemine vurgu yapan Elvan, Kalkınma Bakanlığı döneminde YÖK ile birlikte başlattıkları ve başarı ile yürüyen Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programının önemine değindi. Yıllardır hayali kurulan Tarsus Üniversitesi’nin bugün artık hayata geçtiğini söyleyen Lütfi Elvan; Üniversitenin, açılan yeni fakülteler (Mühendislik Fakültesi ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi), yeni uygulama ve araştırma merkezleri (Uluslararası Ticaret ve Lojistik, İleri ve Akıllı İmalat ve Sürekli Eğitim) ve yeni eğitim-öğretime başlayacak önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programları ile kısa sürede geldiği seviyeden duyduğu memnuniyeti paylaştı.

Rektör Aydın, üniversitenin mevcut durumu, kampüs yer seçimi, üniversite gelişim planı, stratejik planı, altyapı, akademik ve idari yapı ve eğitim-öğretimin devam ettiği, yeni açılan ve açılması düşünülen önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programları, potansiyel odak alanları, tamamlanan/devam eden/planlanan projeler ve benzeri konular hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Aydın, Başta Valiliğimiz olmak üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Kaymakamlığı, Tarsus Belediyesi, il ve ilçedeki Oda/Borsalar, kamu kurumları, meslek kurumları, özel sektör, STK’lar ve diğer kurum ve kuruluşlar ile Üniversitenin gelişimi için birlikte çalıştıklarını ve iyi bir iş birliği içerisinde olduklarını ifade etti.

Tarsus Üniversitesinin, bir yandan nitelikli önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim programları ile ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirirken diğer yandan da yaptığı araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknoloji üretimine odaklandığını ifade eden Aydın, Tarsus’un sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimi için Üniversitenin önemine vurgu yaptı.

Aydın, araştırma ilgi alanlarının bölgenin potansiyel ve ihtiyaçlarını da dikkate alarak ileri ve akıllı imalat, havacılık, nanoteknoloji, uluslararası ticaret ve lojistik ve benzeri alanlarda odaklanacağını belirtti.

Ziyaretten duyduğu onuru ifade eden Rektör Aydın, Üniversitenin kuruluş sürecindeki gayretleri ve göreve geldiği günden bugüne her aşamada desteklerini gördüğü Bakanı Lütfi Elvan’a şükranlarını sundu.

Bu haber toplam 165 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 2