:

:

:

Eğitim-İş Sendikası Tarsus Şubesi’nin 1. olağan genel kurul toplantısı yapıldı

Yaklaşık 10 yıldan bu yana Tarsus’ta faaliyet gösteren ve yeter sayısını bulduktan sonra “şube” olma hakkına kavuşan Sendikanın genel kurulu 75. Yıl Kocatepe Okulu’nun toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Tarih: 2 Ocak 2019 Çarşamba 08:01
Eğitim-İş Sendikası Tarsus Şubesi’nin 1. olağan genel kurul toplantısı yapıldı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Sendika Genel Başkanı Orhan Yıldırım, genel merkez yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcilerinin ve üyelerin katılım gösterdiği olağan genel kurul toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.  

Şaban Daşçı’nın divan başkanlığını yaptığı kongrenin açılış konuşmasını Sendika Şube Başkanı Yunus Karamık yaptı.

Kongre sonrasında güvenoyu alan Yunus Karamık, açılış konuşmasında, “Sınıf mücadelesinin ve eğitim emekçilerinin yegâne örgütlü gücü, Türkiye öğretmen hareketinin TÖS’ten sonraki en namuslu, en yurtsever temsilcisi olan Eğitim-İş, kurulduğu günden bu yana emek sınıfının sorunlarına çözümler üretmeye, çare olmaya çalışmıştır. Bu mücadeleyi yaparken de ulusun ve ülkenin sorunlarına yabancı kalmamış, en önemli “özlük” hakkının “bağımsız bir ülkede demokrasi içinde yaşamak olduğu” bilinciyle hareket etmiştir” dedi.

Başkan Yunus Karamık, “AKP iktidarı, eğitimi gericileştirmek için, Eğitim Birliği yasasını sulandırmayı kendine şiar edinmiştir. Ders müfredatının içi boşaltılmış, Liyakati kaldırarak yerine yandaşlığı getirmiş, Atamalar yandaşlık temeline göre yapılmaktadır. Fetö’den boşalan kadroların yerine diğer tarikat üyelerini yerleştirmiş, geçmişten hiç ders alınmamıştır.

AKP iktidarında uygulanan “dindar gençlik” politikasıyla, İmam-Hatip liselerine giden öğrenci sayısı 15 kat artmıştır. 2002’de 71 bin 100 olan İmam-Hatip öğrencisi sayısı, 20018’de 1.155.932 ye ulaşmıştır. Son 16 yılda İmam-Hatip liselerinin sayısı ise 450’den 1607’ye çıkmıştır.

Son zamanlarda getirilen bir uygulama ile her okula Laboratuar ya da atölye yerine bir mescit projesini uygulamaya konmuş artık Milli Eğitim Bakanlığı Diyanet işleri Başkanlığının bir şubesi gibi çalışmaktadır. Birçok tarikatla protokol imzalanarak öğrencilerimizin amacı belli olan kişiler tarafından beyinleri yıkanmaktadır. Yine diyanet ile değerler eğitimi verme bahanesiyle yapılan protokolle imamlar okullarda eğitim vermektedir. Bu değerleri öğretmenlerimiz çok daha iyi verebilecek yeterlilikte olmasına rağmen amacın bu değerleri öğretmek olmadığı herkesin malumudur.

Biz doğru bildiğimiz yolda hiç kimseden korkmadan, hiç kimseden çekinmeden, Yanlışlara yanlış demeye ve doğruları göstermeye devam edeceğiz. Güçlüden yana değil, mazlumdan, doğrudan yana olacağız. Bizimle birlikte aynı amacı güden, aynı fikirlerde birlik olduğumuz, kurum ve kuruluşlarla birlikte, omuz omuza güç birliği yaparak ve mücadelemizi arttırarak sürdüreceğiz. 

Eğitim-İş, kitle ve sınıf sendikacılığının gereklerine odaklanmış, Atatürk’e ve devrimlerine yürekten bağlı, adalet-eşitlik-özgürlük gibi evrensel değerleri kendisine ilke edinmiş bir emek örgütüdür.

Biz doğru bildiğimiz yolda hiç kimseden korkmadan, hiç kimseden çekinmeden, Yanlışlara yanlış demeye ve doğruları göstermeye devam edeceğiz. Güçlüden yana değil, mazlumdan, doğrudan yana olacağız. Bizimle birlikte aynı amacı güden, aynı fikirlerde birlik olduğumuz, kurum ve kuruluşlarla birlikte, omuz omuza güç birliği yaparak ve mücadelemizi arttırarak sürdüreceğiz” diye konuştu.

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım ise konuşmasında dünyada emperyalist güçlerin, az gelişmiş ülkeleri sömürmek için savaş politikası uyguladıklarını vurguladı.

Başkan Orhan Yıldırım, ekonomik sıkıntı sonrasında iktidara gelen AKP’nin geride kalan 16 yılda isteneni vermediğini savunarak, “Umut olarak iktidara gelen AKP, özelleştirme adı altında tüm Cumhuriyet değerlerini satmıştır. AKP, devletin tüm imkanlarını tarikat ve cemaatlerin yaşaması ve büyümesi için kullanıma açmıştır” diye konuştu.

Ardından tek listeyle gidilen seçimlerde Yunus Karamık başkanlığında yeni yönetim şu şekilde oluştu:

Deniz Aksoy, Rafet Barın, Ayşe Körüklü, Celal Kayır, V. Nesip Şener ve Ferhan Tavus

Denetleme Kurulu: Ali Baykam, Umut Tezcan, Siymen Yağmur Disiplin Kurulu: BanuErtoprak, Savaş Göç, Canan Çakır.

Bu haber toplam 273 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Haber

Mersin Haber

Tarsus Haber
Oluşturma süresi(ms): 2