:

:

:

Demokratik ve Halkçı Bir Yerel Yönetim İçin Birleşme Çağrısı Geldi

Tarsus’ta 17 kurum, yerel seçim öncesinde emeğin, çevrenin ve kültürün yaşatıldığı bir kent için ortak deklarasyon yayınladı.
Tarih: 12 Şubat 2019 Salı 11:20
Demokratik ve Halkçı Bir Yerel Yönetim İçin Birleşme Çağrısı Geldi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Aralarında, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), TKP1920, Eğitim Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Halkevleri ile birlikte 17 kurum deklarasyona destek verdi. Kurumlar adına ortak açıklamayı PSAKD Şube Başkanı Cuma Erçe yaptı.

Adaletsizliğin, ayrımcılığın, işsizliğin, ekonomik krizin yaşamın her alanında etkisini derinleştirdiği bir dönemden geçildiğini belirten Erçe, tek adam ve tek parti iktidarının devletin hemen her kurumunda kendisini iyiden iyiye hissettirdiği, bütün kararların Saray’da alınıp uygulandığı bir süreçte yerel seçimlere hazırlandıklarını söyledi.

Erçe, ‘Bu koşullarda ilimiz Mersin ve ilçemiz Tarsus’ta yerel yönetimlere en geniş halk kesiminin müdahil olarak birlikte sonuç alacak bir çalışmanın yürütülmesi daha da önem kazanmıştır.

Emek ve Demokrasi Güçleri, en geniş kesimin birliği ve müdahalesi için önemli bir olanaktır. Tarsus Emek ve Demokrasi güçleri olarak, Mersin Emek ve Demokrasi Platformunun örnek teşkil edecek bir çalışma ile belirlediği ilkeleri temel kabul ediyoruz.

Bizler de Tarsus’ta halkın ihtiyaçları doğrultusunda, aşağıdaki ilkeler çerçevesinde oluşturduğumuz birliktelik ile Halkçı ve Demokratik Belediyecilik Programının inşası için tüm demokratik kamuoyuna çağrı yapmayı tarihi bir görev saymaktayız. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Demokratik, halkçı belediyecilik için çağrımızdır.

Belediyeler, dolaysız kamu/halk mülkiyeti ve tasarrufunda olan olanakları yönetirler. Yerel yönetimlerin yönetsel işlevleri trafik, zabıta ve kaldırım taşı döşemek ya da çöp vergisi toplamak gibi hizmetlere daraltılamaz; tüm yerel hizmetleri kapsar. Öyleyse yerel sorunlar ve çözümleriyle ilgili olarak, başkasının değil, halkın kararı geçerli olmalıdır. Bu, demokrasinin olmazsa olmazı ve temel şartıdır.

Seçilmiş yerel yöneticilerin, yerelin inisiyatifi dışında her hangi bir merkezi kurum, kuruluş ve kişi tarafından görevden alınması kabul edilemez.

Yerel demokrasiyi geliştirmek, belediye yönetiminde halkın söz ve karar sahibi olmasını garantiye almanın bir aracı olarak Kent Meclisleri kurulmalıdır’

Bu haber toplam 219 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Haber

Mersin Haber

Tarsus Haber
Oluşturma süresi(ms): 2