:

:

:

Defne Üreticisinin Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyor

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, 2012 yılında gelir getirici türlerden orman köylüsüne 880 Bin TL katkı sağlarken bu rakam 2017 sonu itibariyle yaklaşık 6 Milyon TL’ye ulaşmıştır.
Tarih: 6 Mart 2018 Salı 10:52
Defne Üreticisinin Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz ve Tarsus Orman İşletme Müdürü Muhammed Arslan, Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü Çamlıyayla Şefliğinde incelemelerde bulundular.

Önemli bir odun dışı ürünü olan defne üretimi, 2012 yılında 350 ton, yapılan envanter ve planlama çalışmaları sonucunda 2017 yılında 2.600.000 tona ulaşmıştır. Bölge Müdürlüğümüzde yaklaşık 227.000 Da’lık alanda 12.500 ton defne serveti bulunmaktadır. Defne alanlarında 3’er yıllık periyotlarla üretim yapılmaktadır.

Bu defne sahalarımızdan biri de Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü Çamlıyayla Şefliği sınırları içinde kalan Bağçatağı Mahallesindedir. 2016 yılında 6831 sayılı orman kanunun ek. 12. maddesine istinaden 160,6 ha defne sahası 3,9 ha büyüklükte 41 parsel halinde Bağçatağı Mahallesine dağıtımı yapılmıştı.

Çamlıyayla Orman İşletme Şefliği Defne Hasılat Planına göre Bağçatağı Mahallesinde toplam 160.6 Ha. defne üretilebilecek saha bulunmaktadır. Bazı parsellerde üretim yapılabilmesi için yol ihtiyacı olduğundan Bölge Müdürlüğümüzün iş makineleri ile defne sahası içerisine yol yapılmış olup vatandaşlarımızın yol sorunu çözüme kavuşmuş oldu. Böylece defne hasat zamanında Bağçatağı Mahallesi halkının taşıma sırasında çekmiş olduğu zorluk giderilmiş oldu.

Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz sahada yaptığı incelemelerden sonra açıklamasında “Odun dışı orman ürünlerinde de odundan üretmiş olduğumuz ürünler gibi planlamaya çok önem vermekteyiz. Bu kapsamda envanter çalışmalarının yanında, bu sahada da olduğu gibi planlı üretimin yanı sıra, üretimlerin kolay ve verimli yapılabilmesi için her türlü tedbiri almaktayız. Bu çalışmaların sonucunda, sadece defneden yöre insanımız bütçesine yaklaşık 1.5 Milyon TL katkı sağlanmıştır. Emeği geçenlere mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

Bu haber toplam 240 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Haberler

Mersin Haber

Tarsus Gazetesi
Oluşturma süresi(ms): 1