:

:

:

Başkan Mahmut Şahin, 2018 Yılını Değerlendirdi

“Esnafımız Bu Yılda Önemli Limit Kredileri Kullanabilecekler” Tarsus Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Mahmut Şahin, 2018 yılı faaliyetleri hakında bilgiler vererek, bu yıl için önemli yeni müjdeler verdi.
Tarih: 11 Ocak 2019 Cuma 08:47
Başkan Mahmut Şahin, 2018 Yılını Değerlendirdi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Başkan Mahmut Şahin, Tarsustaki  esnaf ve sanatkarların ve kooperatifleri kefaletiyle Halk Bankasından 2019 yılında  22 milyar Türk Lirasına kadar kredi kullanabileceklerini belirtti.

Tarsus Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet  Kooperatif Başkanı Mahmut Şahin,“Bir yılı daha başarıyla geride bırakmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz. Yüce Allaha ne kadar şükretsek azdır. 2018 yılı Milletimiz ve tabiki Esnaf ve Sanatkarlarımız için zor bir yıl oldu.

Dünyada  yaşanan dövizdeki yükselme başta olmak üzere ekonomik kriz ve siyasi çatışmaların ülkemiz ekonomisine bir çok olumsuz etkisi oldu.

Ülkemize dönük düşmanca girişimler Devlet ve milletin işbirliği ve uyumu ile çok şükür bertaraf edildi. Bütün bu zorluklara rağmen, Kooperatiflerimiz tüm yurt çapında ve elbette Tarsusumuzda Esnaf ve Sanatkarlara % 5 gibi bir faiz oranı üzerinden kredi kullandırmaya devam etti ki böyle bir faiz oranı belki de dünyayı gezseniz bulamazsınız. Zaman zaman küçük aksamalar olmadı değil tabii ki fakat tüm dünyada yaşanan az evvel bahsettiğimiz çalkantılar ve ülkemize dönük maksatlı ve kötü niyetli , düşmanca girişimlere rağmen devletimiz Esnaf ve Sanatkarını korumayı bildi. Biz Tarsus kooperatifi olarak  2018 yılında  670    esnaf ve sanatkara toplam 55.789.610,00  TL kredi verdik. Göreve geldiğimiz 2005 yılından bugüne kadar 7143 esnaf ve sanatkara toplam 280.833.912,00  TL kredi vermiş olduk.

% 5 faizle ve 5 yıla varan vadelerde, 200.000 TL üst limitle aylık,üç aylık ve altı aylık geri ödemeli bu kredilerden yasal şartları taşıyan her esnafımızı yararlandırdık.

Göreve geldiğimiz 2005 yılında yüzde 25 olan kredi faizlerinin bugün yüzde 5 ve Yüzde 60 olan temerrüt faizi bugün yüzde 20. Allaha binlerce şükür olsun ki Esnaf ve Sanatkarlarımızın bizlere emaneti olan bu güzide kurum, yine bölgemizde kurulu bulunan 53 kooperatifin içinde ilk iki dedir.

2019 yılı Ülkemiz, Milletimiz ve Devletimiz için Allahın izniyle çok daha güzel bir yıl olacak. Dün itibarıyle yılın ilk kredilerini kullandırdık ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bizzat kendisi açıklayarak tüm esnaf ve sanatkarlara bir çok müjdeli haber verdi.

Tüm yurt çapında ki ve Tarsusumuzdaki  esnaf ve sanatkarlarımız ve kooperatiflerimiz kefaletiyle 2019 yılında  22 milyar Türk Lirasına kadar kredi kullanabilecekler Halk Banktan.

2018 yılının son 3-4 ayında yaşanan plasman sıkıntıları da göz önüne alınarak bu bütçenin 10 milyar liralık kısmı yılın ilk üç ayında  Esnaf ve Sanatkarlara kullandırılacak.

Esnaf ve Sanatkarlarımız yıllık % 5 gibi bir faiz oranı üzerinden 200 bin TL ye varan limitlerde ve 5 yıla kadar vadelerle bu kredileri kullanabilecek.

Tarsus Esnaf ve Sanatkarları da bu oranlar üzerinden  ilçemizde kurulu bulunan iki Esnaf Kefalet Kooperatifinden kredi kullanabilecek. Kredi şart ve koşulları aynı her iki kooperatifte de aynı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı ettiği her dönemde  esnaf ve sanatkarlarımıza gereken önemi gösterdi. 

Esnaf ve sanatkarların temsilcisi olan biz Kooperatif ve  Oda başkanlarına programının en yoğun olduğu dönemlerde  dahi zaman ayırdı ve dertlerimizi, isteklerimizi dinledi; bu sorunların çözümü için samimi çabalar harcadı. Kendisine ve şahsında bu devlete, millete, esnaf ve sanatkara emeği geçen tüm büyüklerimize şahsım ve temsil ettiğim Esnaf ve Sanatkarlar adına ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Burada biz kooperatif başkanlarının Ankaradaki eli, gözü, aklı olan başı olan kıymetli büyüğümüz,  Sayın Merkez Birlik başkanımız Abdulkadir Akgül’e ve onun şahsında Merkez Birlik çalışanlarımızı da ayrıca şükranlarımı sunuyorum şahsım ve temsil ettiğim Tarsus Esnaf ve Sanatkarları adına.

Sayın Merkez Birlik başkanımız Abdulkadir Akgül’ün Esnaf Kefalet Kooperatifçiliği üzerinde ki hak ve emekleri ödeşilmez, Esnaf ve Sanatkarlara ettiği hizmetler saymakla bitmez.

Bölge Birlik Başkanımız Muhammet Yalçın, önderliğinde- Birlik Başkanımızda bizler için bir şanstır ona da ayrıca teşekkür ediyor saygılar sunuyorum- kendisine ne zaman başvursak bizleri kabul etti ve elinden gelen gayreti göstererek dertlerimizi çözmeye uğraştı.

Burada, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan başta olmak üzere  Tarsus Şube Müdürü Hüseyin Kahveci ve  Halk Bank Tarsus Şubesi çalışanlarına da ayrıca teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Esnaf ve Sanatkarlarımıza hayırlı işler bereketli kazançlar diliyorum. Yeni yılın Ülkemize, Milletimize, Devletimize hayırlı olmasını Yüce Allahtan diliyorum.

Vatan, Millet ve Devlet savunması esnasında şehit olanlara Allahtan rahmet; ailelerine sabır ve başsağlığı; gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Devlet Millet işbirliği ve uyumu ile evvel Allah tüm dertlerin üstesinde geleceğiz ve 2019 yılında Yönetim ve Denetim kurullarımla, personellerimle bu kooperatifte nice güzel çalışmalara , başarılara imza atacağız”

Bu haber toplam 141 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Haber

Mersin Haber

Tarsus Haber
Oluşturma süresi(ms): 2