:

:

:

Başarır, “Toplumun Karşısına Çıkabilecek Bir Duruşumuz Olsun”

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Ali Mahir Başarır, ‘10 Temmuz Dünya Hukuk Günü’ nedeniyle TBMM'de basın açıklaması yaptı.
Tarih: 11 Temmuz 2019 Perşembe 09:30
Başarır, “Toplumun Karşısına  Çıkabilecek Bir Duruşumuz Olsun”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

CHP'li Başarır yapmış olduğu basın açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Öncelikle bugün gezi kahramanımız Ali İsmail Korkmaz’ın katledilişinin 6. Yılı. Ne gülüşünü ne direnişini ne ona atılan son tekmeyi ne de emri vereni unutmadık, unutturmayacağız.

Bugün 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü. Maalesef hukuk ve adaletin yeller estiği ülkemizde buruk bir şekilde dünya hukuk gününü karşılıyoruz.

Ne yazık ki uzun tutukluluk sürelerinin, keyfi tutuklamaların, kes –kopyala -yapıştır iddianamelerin, İşine geldiğinde bağımsız yargı, işine geldiğinde anayasa mahkemesi kararlarını tanımayan tek adamın oluşturduğu rejimin, Tek adamın söylemlerini kendine görev edinip jet hızıyla soruşturma açan savcıların, AKP’ye üye avukatlardan atanan hâkim ve savcıların,

Cumhurbaşkanının talimatıyla tutuklanan insanların, dünya liderlerinin talimatıyla da serbest bırakılan insanların,

Adaletin temel unsuru olan avukatlarımızın birçok sorunlarının olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Her yıl yayınlanan Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde Türkiye, 2019 yılı raporunda 126 ülke arasında 109'uncu sırada yer aldı. İran, Nijerya gibi ülkelerin gerisinde kaldık.

Ülkelerin bulundukları coğrafi bölgelere göre kategorize edildiği endekste Türkiye, doğu Avrupa ve orta Asya grubundaki 13 ülke arasında geçen yıl gibi bu yıl da sonuncu sırada yer aldı.

Gelir grubuna göre ülke sınıflandırmalarına bakıldığında, orta üst gelir grubundaki 38 ülke arasında ise geçen yıl gibi yine sadece Venezuela’nın önünde kendimize yer bulabildik.

Yolsuzlukla mücadelede 57. Sırada yer aldık. Şeffaflıkta yine Pakistan’ın, Nijerya’nın gerisinde 94. Sırada yer bulabildik.

Temel haklar konusunda Nijerya, Pakistan, Venezüella gibi ülkelerin gerisinde yer alarak 122. Sırada yer aldık.

Kişilerin can ve mal güvenliği bakımından 96. Sıradayız.

Hukuki ve idari düzenlemelerin uygulanması açısından maalesef 106. Sırayı kendimize layık gördük.

Vatandaşların adalete erişebilirliğinde ise 96. Sıradayız.

Ülkemizdeki her meslek kesiminde olduğu gibi avukat meslektaşlarımın sorunları da çığ gibi büyüdü.

100 bine yaklaşan avukat sayısı, mesleğe yeni başlayan avukatlar için hem iş bulma sorunu oluşturdu hem de iş bulan genç avukatlar zorlu şartlarda ve düşük ücretlerle çalışmak zorunda kaldı.

1 sene boyunca ücret almadan staj yapmaları istenen bu meslektaşlarımdan staj bitiminde ruhsatlarını alabilmeleri için yaklaşık 2.000 TL ücret isteniyor.

Çok sayıda meslektaşımızın darp edildiği, şiddete maruz kaldığı haberlerini alıyoruz.

Daha dün bir avukat arkadaşımız silahla göğsünden vuruldu.

Nisan ayında Aksaray’daki meslektaşımız, bir kadının boşanma davasına avukatlık yaptığı için eski eş tarafından ofisinde katledildi.

Bursa, Gemlik’te bir meslektaşımız da; vekil olduğu boşanma davasının tarafı olan şahıs tarafından güpegündüz sokak ortasında hedef alındı ve öldürüldü.

İnsanlar bizlerden çözüm bekliyor. Bakın; AKP ve küçük ortağı MHP, meclisi 20 Temmuz’da kapatma niyetinde.

Bizler 1 yıldır milletvekili olarak görev yapıyoruz. Üzülerek söylüyorum ki bu sürenin sadece 4 ayında yasama faaliyetinde bulunabildik.

Oysa bizden umutla yasa bekleyen milyonlarca vatandaşımız var.

Emeklilikte yaşa takılan yüzbinler, atanamayan öğretmenler, 3600 ek gösterge bekleyenler, tutuklu ve hükümlü yüz binlerce vatandaş ile yakınları, mahkeme kapılarında yıllarca hak arayan vatandaşlarımız bizlerden çözüm beklerken AKP’li ve MHP’li milletvekillerimiz tatile çıkmak istiyor.

Onlar belki denize, yaylalara, yurt dışlarına gidebilecek. Ama bizlerin bu sorunları çözmeden sokağa çıkmaya, tatil yapmaya vicdanımız el vermiyor.

Gelin, gerekiyorsa bu sene tatil yapmayalım. 1 ay daha çalışalım. İlgili komisyonlarda tüm toplumun beklentilerini karşılayacak yargı reformunu görüşelim ve meclisten bu yasayı çıkaralım.

Tatil yapamasak da toplumun karşısına çıkabilecek bir duruşumuz olsun.

Bunların yanı sıra 133 basın mensubunun cezaevinde olduğu bir günde dünya hukuk gününü kutluyoruz.  Umarım bir sonraki dünya hukuk gününde, böylesine iç karartıcı, karanlık tablolardan bahsetmek yerine, daha farklı söylemlerle yine karşınıza çıkıp bu günü birlikte kutlarız” 

Bu haber toplam 202 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 3