:

:

:

23 Nisan Eğemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlandı

Kalaycı, “Bu Ülkede Yapılan Her şey Çocuklarımız İçindir”
Tarih: 24 Nisan 2018 Salı 13:50
23 Nisan Eğemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlandı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Tarsus’ta 23 Nisan Eğemenlik ve Çocuk Bayramı düzenlenen törenlerle kutlandı.

İlk tören Cumhuriyet Alanı Atatürk Anıtı önünde düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kalaycı’nın Atatürk Anıtına çelenk sunması ile sona erdi.

Daha sonra Borsa İstanbul İlkokulu bahçesinde gerçekleşen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.Günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal yaparak, çocukların 23 Nisan bayramını kutladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kalaycı, Türkiye’nin her bakımdan çok daha güçlü bir ülke konumunda yer aldığını ve artık tüm dünyanın takdir ettiği, küresel gündemde etkin rol üstlenen, dostluğuna ve işbirliğine değer verilen bir Türkiye gerçeği olduğunu söyledi.

Kalaycı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98. yıl dönümünü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir gururla kutluyoruz. Bu vesileyle hepinizi sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Yarının büyükleri çocuklarımızın sevincini ve coşkusunu paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de açılması, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; milli mücadelenin zaferle sonuçlanması ve milli egemenlik ilkesine dayanan yeni bir devletin kurulması sürecinde gerçekleştirdiği kilit hamlelerden biridir.

Türk Milleti İstiklal Mücadelesinde topyekun hareket ederek, birlik ve beraberliğinden aldığı güçle imkansızı başarmıştır. Milli iradenin tecelli ettiği TBMM bu tarihi süreci çok iyi yönetmiş, Milli Mücadelenin kalbi olmuş, üstlendiği tarihi mesuliyeti layıkıyla yerine getirmiştir.

Dünyada eşsiz bir yere sahip olan Gazi Meclis, varlığıyla, onurlu duruşuyla, cesur kararlarıyla, bu mücadeleyi yürütenlere güç verirken, aziz milletimizin de sesi, umudu ve rehberi olmuştur.  Askeri zaferleri kazanan, Cumhuriyet’i ilan eden ve onu demokrasiyle taçlandıran TBMM, millet olarak kurtuluşumuzun, devlet olarak kuruluşumuzun kaynağıdır.

Milletin kayıtsız şartsız egemenliğini temsil eden TBMM, demokratik rejimimizin temel kurumu ve teminatı, milli egemenlik ilkesi ise temel dayanağıdır. Bu yönüyle TBMM’nin açılması, demokrasi tarihimizin en önemli kilometre taşını teşkil etmektedir. Kurulduğu günden bu yana milletin iradesi ve idealleri doğrultusunda azimle çalışan, ülkemizi ileriye taşıyacak, her bakımdan güçlendirecek reformları kararlılıkla hayata geçiren TBMM, Türkiye’nin ulaştığı seviyede en büyük pay sahibi olan kurumumuzdur.

Bu kararlı yükseliş, ne acıdır ki bazı karanlık emel sahipleri tarafından engellenmeye çalışılmıştır. Demokrasi ve milli egemenliği özümseyen aziz Türk Milleti, 15 Temmuz hain darbe girişimi sürecinde bu değerlerine sahip çıkarak Gazi Meclis'i ve demokrasiyi canı pahasına savunmuş, gücünü milletimizden alan ve ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarma vizyonunun taşıyıcısı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bir kez daha güç vermiştir.

Bugün Türkiye, yükselen standartlarıyla, demokratik ve ekonomik kazanımlarıyla başarılı ve ideal bir model ülke konumuna gelmiştir. Şunu ifade etmek isterim ki: Türkiye her bakımdan çok daha güçlü bir ülkedir. Artık tüm dünyanın takdir ettiği, küresel gündemde etkin rol üstlenen, dostluğuna ve işbirliğine değer verilen bir Türkiye gerçeği var. Bunun gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Türkiye demokratik ve ekonomik gelişmesini istikrarlı bir şekilde sürdürecek, özgürlükleri genişletmeye devam edecektir.

Barış ve huzur ortamının pekişmesi, birlik ve beraberliğin, kardeşlik ruhunun, aidiyet duygularının güçlenmesinin yaratacağı sinerjiyle, eminim ki Türkiye bugünkünden daha büyük bir sıçrama gerçekleştirecektir.

Yüce Meclisimizin açıldığı bu özel günün Atatürk tarafından sizlere bayram olarak armağan edilmesi elbette ki çok büyük anlamlar taşımaktadır. Bu size duyulan güvenin en somut ifadesi olduğu gibi, varlığınızın bizler için ne kadar önemli olduğunun da göstergesidir. Sizler milletimizin en büyük zenginliği, umudusunuz.

Çocuklarımızın, dünyayı dönüştürecek fikirler üreten, eleştirel düşünen, kendine güvenen, çağın ruhunu anlayan, teknolojiye hakim, araştırıcı, girişimci, ufku ve vizyonu geniş, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler olmasına büyük önem veriyoruz. Bu nedenle en iyi şartlarda yetişmeniz, teknolojik imkanlardan en iyi şekilde yararlanmanız, kaliteli bir eğitim almanız için büyük titizlik gösterilmektedir.

Gün gelecek bu ülkenin sanatçıları, sporcuları, yöneticileri, iş adamları olacaksınız. Türkiye’nin kaderinin şekillenmesinde önemli rol oynayacaksınız. Geleceğin siyasetçileri ve devlet adamları sizin aranızdan çıkacak. Hepinizin bunun şuuru içinde olduğunuza yürekten inanıyoruz. Çalışırsanız, kendinizi en iyi şekilde yetiştirirseniz, hem ülkemizin hedeflerini hem de kendi hedeflerinizi gerçekleştirebilirseniz. Arzumuz, sadece ülkemizin çocukları değil, dünyadaki tüm çocukların kaostan, fakirlikten uzak, mutlu ve güvende olmalarını görmektir.

Sizlere daha güzel, daha gelişmiş, daha modern bir ülke bırakabilmek;  haklarınızın güvence altında olduğu, çocukluğunuzu olması gerektiği şekilde yaşayabileceğiniz ortam ve imkanlar sağlamak amacıyla devletimiz ve milletimiz elbirliği içinde çalışmaktadır. Şunu özellikle bilmenizi isterim ki: Bu ülkede yapılan her şey sizler içindir. Hayat boyu başarılı ve mutlu olmanız, yarınlara güvenle bakabilmeniz, yüzlerinizin her zaman gülmesi bizlerin tek dileğidir. Siz sevgili çocuklarımızı çok sevdiğimizi ve güvendiğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tebrik ediyor, sizleri sevgiyle kucaklıyorum”dedi.

Konuşmaların ardından şiirler ve gösteriler ile tören sona erdi.

Bu haber toplam 303 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Haberler

Mersin Haber

Tarsus Haber
Oluşturma süresi(ms): 1