:

:

:

17 Ağustos Depreminin 20. Yılına Giriliyor

Başkan Namık Büyükaslan, “Önemli Olan Depreme Dayanıklı Yapılar Üretmektir”
Tarih: 16 Ağustos 2019 Cuma 11:37
17 Ağustos Depreminin 20. Yılına Giriliyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

İnşaat Mühendisleri Odası Tarsus Temsilcisi Namık Kemal Büyükaslan, şehrimiz deprem  haritasında  daha önce 3. Bölgede gözükmekte  idi, diğer bölgelere nazaran deprem riski daha az olduğunu belirtti.

Ülkemizi derin şekilde yaralayıp acıya boğan 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 20.yılında bu depremde hayatını kaybedenleri rahmetle andıklarını kaydetti.

Büyükaslan, “Yurdumuzun en önemli gerçeklerinden biri depremle birlikte yaşamamız gerektiğidir. 

 Çünkü ülkemizin hemen hemen tamamı deprem riski altındadır.

Bu riski bertaraf etmek için depreme dayanıklı yapılar yapmamızın yanı sıra deprem konusunda  eğitime  önem  verilmeli  ve bu eğitim çocuklarımızdan başlayarak toplumumuzun tüm kesimlerini kapsamalıdır.     

Deprem öncesi ve sonrası neler  yapılması  gerektiği  konusunda  halkımızı eğitip bilinçlendirmemiz  gerekmektedir. Bu bilinç ne kadar yüksek olursa deprem sırasında kaybımız o kadar az olur.

Depreme hazırlıklı olmanın birinci ve temel koşulu dayanıklı yapılar üretilmesidir. Yapının planlama aşamasından başlayıp bitene kadar her aşamasında mühendislik hizmeti alması şarttır. Bunun için yapılacak tüm yapılar Deprem Yönetmeliği  kriterlerine  uyularak projelendirilmeli ve bu projeler eksiksiz uygulanarak gerekli denetimler yapılmalıdır.

Deprem olayının afete dönüşmemesi için buna mutlaka uyulmalıdır.

Şehrimiz deprem  haritasında  daha önce 3. Bölgede gözükmekte  idi, diğer bölgelere nazaran deprem riski daha azdır. 27 Haziran 1998 deki  6.2 şiddetindeki  Adana –Ceyhan depreminde de şehrimizdeki yapılarda kayda değer bir hasar oluşmamıştır.

Bölgemizdeki aktif fayların son yüz yıldaki hareketine bakıldığında  6.00’dan büyük deprem üretmediği görülmektedir.

1 Ocak 2019 da yürürlüğe girecek YENİ DEPREM YÖNETMELİĞİNE  göre  bölgemiz riski en düşük bölge sınıfına alınmıştır. Bunun böyle olması bölgemizde sadece deprem  riskini azaltmakta  olup , deprem  olmayacağı anlamına gelmemelidir.  Burada  önemli olan depreme dayanıklı yapılar üretmektir.

İnşaat ruhsatı olmayan, mühendislik hizmeti almamış, deprem yönetmeliğine göre yapılmamış ruhsatsız yapılar depremde ilk hasar görecek yapılardır, böyle durumlarla karşılaşmamak için yasalara uygun yapılar yapılmalıdır.

Netice olarak yukarıda da açıkladığımız gibi Deprem Yönetmeliğine  göre  projelendirilip , yapı denetim kanununa  göre  gerekli  denetimleri  yapılan  yapılarda  deprem  riski  yok  denecek kadar azdır.

 YAPILARIMIZ  DEPREM YÖNETMELİĞİNE GÖRE YAPILMIŞSA  DEPREMDEN KORKMAYA GEREK YOKTUR….ÇÜNKÜ DEPREM ÖLDÜRMEZ ….DENETİMSİZ YAPI  ÖLDÜRÜR….DENETİMLİ  YAPI DEPREME KARŞI GÜVENLİ YAPIDIR….

DEPREMLERDE BİR DAHA BÖYLE ACILAR  YAŞANMAMASI  DİLEKLERİMİZLE  SAYGILAR  SUNARIZ”

Bu haber toplam 316 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yeni Doğuş Gazetesi ©1986 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): 2